Bill Gates nedavno je preporučio pet knjiga koje bi
trebalo pročitati tijekom ljeta, a na tom popisu nalazi se i knjiga
‘Sapiens: A Brief History of Humankind’ povjesničara Yuval Noah Hararija za
koju je osnivač Microsofta i najbogatiji čovjek na svijetu napisao kako je
njega i Melindu potaknula na brojne rasprave za stolom. Ova preporuka odlična
je reklama za sljedeću Hararijevu knjigu koja bi se u prodaji trebala pojaviti
tijekom rujna, ali su se neki njeni dijelovi već pojavili u javnosti.
Najzanimljiviji dio odnosi se na kontroverznu temu o kojoj
već dugo vremena raspravljaju brojni znanstvenici, tehnološki novinari i
futurolozi poput Raya Kurzweila – uspon robota i umjetne inteligencije te
možemo samo pretpostavljati što će se dogoditi u trenutku kada umjetna
inteligencija dosegne (i premaši) nivo ljudske inteligencije. Neki vjeruju kako
će to biti pozitivna stvar jer, dok će umjetna inteligencija i roboti raditi
stvari koje danas rade ljudi, mi ćemo imati više vremena ‘za sebe’ (ovo bi se
zaista moglo dogoditi, ali samo za onu malu skupinu najbogatijih ljudi na
svijetu), dok drugi strahuju od masovne nezaposlenosti pa čak i prijetnje
cijelom čovječanstvu jer bi nas umjetna inteligencija mogla doživjeti kao
prijetnju pa bi nas roboti mogli pokušati uništiti.
Harari u novoj knjizi, kao jednu od mogućih teorija što bi
se moglo dogoditi s razvojem umjetne inteligencije i robota, spominje stvaranje
‘klase beskorisnih ljudi’, što je za njega jedna od najvećih prijetnji u 21.
stoljeću. To su ljudi koji će zbog robota i umjetne inteligencije ostati bez
posla (ili se nikada neće moći zaposliti), a s obzirom na dinamične promjene na
tržištu rada i tehnologije te sve veći napredak AI i robota, nitko neće znati
koje su vještine koje bi trebali stjecati tijekom života jer bi
stvari koje ljudi uče i za koje se obrazuju kroz školu i fakultet mogle postati
nevažne dok oni navrše 30-40 godina. Harari kaže kako je namjerno upotrijebio
riječ beskorisni misleći pri tome na njihovu ‘beskorisnost u političkom i
ekonomskom, a ne moralnom smislu’.
Ako ljudi budu nezaposleni i ne budu imali nikakvu perspektivu
(što bi se i sada moglo reći i za brojne mlade u Hrvatskoj), ljudi će
se osjećati beznačajno i više neće imati razlog za ustajanje iz kreveta, smatra
Harari idodaje kako bi država taj problem mogla riješiti kontrolirajući
sreću i zadovoljstvo ljudi putem lijekova i virtualnih svjetova. Ljudska rasa
zbog toga bi se mogla pretvoriti u nezaposlenu gomilu bez ikakvog cilja koja će
dane kratiti pijući lijekove i noseći kacige za virtualnu stvarnost
(zanimljivo, o tome se pisalo nedavno nakon što je objavljena fotografija sa
Samsungove konferencije na kojoj je Zuckerberg okružen gomilom ljudi koji su
nosili VR naočale te su mnogi tada govorili da bi tako mogla izgledati
budućnost), napisali su na The Guardianu uz sarkastičnu napomenu:
‘Dobrodošli u novu revoluciju’.
Što vi mislite, jesu li ova razmišljanja samo dio Hararijeve
mašte i scenarij za neki SF film ili nam, s daljnjim razvojem tehnologije i
eksperimentiranjem s umjetnom inteligencijom, zaista prijeti ovakav
scenarij?
Izvor dnevnik.hr