Aleksandra Grubač,
učesnica iz Trebinja, izjavila je: „Rafting je izuzetno iskustvo, pogotovo zato
što mi je ovo prvi put. Prvo smo se spustili nizvodno, a onda smo se okrenuli i
vratili uzvodno, što je bilo zanimljivije, jer smo svi morali veslati. Osim
toga, hrabri su skakali sa mosta u rijeku, ali ja nisam jedna od njih. Sve u
svemu, oduševljena sam raftingom, i nadam se da ću nekad ponoviti ovo
iskustvo.“
Projekat
eko-akcije “Vrbas i zelenilo ponos Banja
Luke – aktiviraj i ti svoje ruke”
Učesnici 3.Konferencije
Mladih Bosne i Hercegovine učestvovali su u eko-akciji čišćenja i ozelenjavanja
obale Vrbasa pod vođstvom članova liderske radionice Konferencije. U toku
akcije pod nazivom “Vrbas i zelenilo ponos Banja Luke – aktiviraj i ti svoje
ruke” oni su skupljali smeće sa dijela obale Vrbasa i posadili sadnice četinara
u okolini rafting kluba “Kanjon”.
Cilj akcije bio je da
učesnici Konferencije, kao mladi lideri, motivišu druge mlade ljude da oplemene svoju sredinu i utiču na svoju
okolinu. Učesnici liderske radionice tom prilikom izjavili su: „Budući da
Konferencija okuplja mlade ljude iz cele BiH, želimo svojim primjerom da
pokažemo koliko mala akcija može da bude značajna u cilju velikih promjena.
Dobro smo se zabavili i učinili smo nešto dobro za našu životnu sredinu. Ovaj projekat
predstavlja mali korak ka velikim promjenama.“
Lideri
su, osim čišćenja, simbolično posadili tri čempresa, čime su dodatno obogatli
obalu reke Vrbas
Učesnici fotografske
radionice i danas su vrijedno radili na otvorenom. Za lokaciju su odabrali
prostor oko fabrike “Incel”, gdje su im kao inspiracija poslužile ruševine i
okolina. Ovaj kompleks je, kako kažu učesnici, za njih bio vrlo inspirativan.
Učesnici su se istovremeno našli u ulozi fotografa i modela, što je rezultiralo
odličnom međusobnom saradnjom. Maja Vujošević, voditeljka radionice za fotografiju,
zadatke za svoj tim podjelila je u pet kategorija: portret, panorama, priroda u
pokretu, makro i arhitektura.
Slobodan Kovač, učesnik
na Konferciji, izjavio je: „Ova Konferencija je prevazišla moja očekivanja. Ovo
je jedinstvena prilika da se mladi upoznaju i prevaziđu etničke i druge
barijere. Ja učestvujem na fotografskoj radionici, koja će mi, kao amateru,
pomoći da bolje upoznam samu tehniku jer sam ranije radio po svom osjećaju.
Banja Luka obiluje zanimljivim motivima, tako da možemo napraviti dosta
materijala. Što se tiče Maje Vujošević, mi je više doživljavamo kao stariju
sestru ili drugaricu, a ne kao predavačicu. Tim je fantastičan, svi imaju mnogo
ideja koje međusobno razmjenjujemo. Prvi put sam na Konferenciji i bez
razmišljanja bih se opet prijavio.“
Nakon edukativno –
umjetničkih radionica, veče 3.Konferencije Mladih Bosne i Hercegovine
organizovano je u „Mac Tire Pub“- u u Banjaluci, a za dobru zabavu bila je
zadužena DJ Dijana Tepšić, voditeljka muzičke radionice.