Basara : Gadafijeva slovenska duša

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Ubrzavanje istorije je nezgodna, ali poučna stvar. Uzmimo Brozov slučaj. Sve dok je koliko-toliko disao, jezivi strah je pustošio duše njegovih saradnika. Što je bolest više uzimala maha, počivšim SFRJotom se širila teška psihoza. U to doba bejah mlađahan, još nisam imao kristalnu kuglu, a nisam bio upoznat ni sa baba-Kuranim proročanstvima, pa sam podozrevao da će jednoga dana – u dalekoj budućnosti, tako se govorilo – kada drug Valter ispusti dušu Jugoslavijom zavladati najcrnji totalitarizam. U cilju očuvanja „tekovina revolucije“ i neskretanja sa puta koji je najavljen parolom – „I posle Tita Tito“. Kad ono – jok. Čim je sarkofag sa maršalovim telom položen u Kuću cveća, kao da je Broz, bože me prosti, bio hipik, a ne čovek posebnog kova, društveno-politički radnici su odahnuli i popustili dizgine. Da ne grešim dušu, malo-malo, pa su ga pominjali u prigodnim govorima, ali sve je to bila prazna priča, izanđali ideologem, kao što je danas Sahibijina parola „Kosovo je Srbija“. Trebalo je, ipak, celih deset godina da maršalove spomenike i knjige pobacaju na đubrište.

Pukovnik Gadafi nije bio te sreće, možda i zbog toga što je zadržao mnogo niži čin. Vladao je otprilike koliko i naš pokojnik, nije se razboleo, ali mu je sreća nekako prebrzo okrenula leđa. Pa, ljudi, jesu li prošle dve godine otkako je Gadafi povratio ugled i postao persona grata u velikom svetu. A evo – vijaju ga po Tripoliju ko psa i još mu živom ruše spomenike, a možda mu spaljuju i remek-delo, čuvenu „Zelenu knjigu“. Dobro, da ne preterujem u saosećanju. Moamer Gadafi je bio jeben igrač, bio je sklon nasilju, pa i terorizmu, ali i konceptualističkim performansima. Taj Arapin je, ako ovo nije preterivanje, imao slovensku dušu. Iskreno, katkad mi je bio simpatičan, mada nikada nisam gubio iz vida tamnu stranu njegovog polumeseca.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Za njegove vladavine, Libija je napredovala na mnogim poljima, a od toga su vajde imali i SFRJot i naslednica mu Srbija. Mnogi se naš uglednik gostio pod njegovom šatrom. Kada je odbio da prizna Kosovo, u Beograd mu je ugled porastao do neslućenih visina. I šta? Trt Milojka. Pukovniku istekao rok trajanja i moraće, kako stvari stoje, u ropotarnicu istorije. Ako ne i na neko gore mesto.

Hoće li Libiji biti bolje posle toga? Čisto sumnjam. Možda stvar ne završi u apsolutnom haosu kao što je završila „demokratizacija“ Iraka, ali rekao bih da tu zemlju očekuje dug period nestabilnosti, plemenskih sukoba i otimačine oko para i nafte. Šta ja hoću, zapravo, da kažem? Sad ću da vam kažem, cenjeni publikume. Postoje zemlje koje mnogo bolje funkcionišu pod tiranima i manje-više totalitarnim režimima. Nije, brate, demokratija za svakoga. Egipat, Irak i Libija, manje-više, muka je duhu što je izgleda isti slučaj i sa nama.

 

Tekst preuzet iz Danasa

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Ujedinjeni prezir

Djeca sunca

Najčitanije