RS se drugi put ove godine zadužuje kako bi finasirala budžetske izdatke!

Republika Srpska će 1.juna ponuditi na prodaju entitetske
obveznice u vrijednosti  60 miliona KM.

Od početka godine ovo je druga prodaja entitetskih
obveznica, a dobijeni novac je neophodan za finansiranje budžetskih izdataka.

Na aukciji 1. juna bit će emitovano 60.000 dugoročnih
obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 1.000 KM. Kamatna stopa je fiksna
i iznosi čak pet posto na godišnjem nivou.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U javnom pozivu za upis i uplatu 16. emisije obveznica RS
javnom ponudom svim domaćim i stranim fizičkim i pravnim licima, koji je
Ministarstvo finansija RS raspisalo, navedeno je da će se glavnica isplaćivati
jednokratno po dospijeću, po isteku roka od deset godina od dana registracije
emisije kod Centralnog registra hartija od vrijednosti.

Republika Srpska se u proteklih 15. emisija ukupno zadužila
za više od 650 miliona maraka.

Ovaj bh.entitet se na tržištu kapitala zaduživao i lani
znatno skuplje nego Federacija BiH (FBiH).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naime, maksimalna kamata koju je FBiH plaćala na emitovane
obveznice bila je 3,9 posto, a RS po kamati od 4,7 posto.

RS je plaćala veću kamatu i prilikom emitovanja trezorskih
zapisa.

Emisijama ovih kratkoročnim hatija od vrijednosti RS je
plaćala kamatnu stopu od 0,81 do 3,2 posto, a FBiH svega 0,26 do 0,75 posto.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije