Od Nigerije do Gane na zapadu, do Kenije na istoku i Južnoafričke Republike i Zambije na jugu, vrijednost svih afričkih valuta je pala prema dolaru, navodi britanska agencija.
Stvari su se pogoršale sredinom 2014, kada su se cijene nafte i drugih sirovina, izvozni oslonac većine afričkih zemalja, sunovratile zbog ozbiljnog usporavanja Kine, koja je jedna od najvećih potrošača energenata.
To je ubrzalo odliv kapitala sa pograničnih tržišta, kao i očekivanje investitora da će SAD podići kamatne stope, navodi Rojters.
Iako je pad cijena bio manje strmoglav nego tokom globalne krize, efekti usporavanja kineske privrede bi ovaj put čak mogli biti gori po Afriku, pošto se državni budžeti još nisu oporavili od posljednje krize.
Prije krize, budžeti afričkih država su uglavnom bili uravnoteženi. Međutim, afričke vlade su ove godine na putu da registruju prosječan budžetski deficit od 4,2 odsto bruto društvenog proizvoda, što je duplo u odnosu na manjak iz 2010. godine, prema podacima banke Barkliz u Africi.
“Ekonomski temelji regiona su sada znatno slabiji nego 2008. godine”, izjavio je ekonomista Barkliz banke, Ridl Markus.
Afrička era rasta u prvim godinama ovog milenijuma, podstaknuta visokim cijenama sirovina i boljim upravljanjem, ubrzano blijedi, a Međunarodni monetarni fond (MMF) za ovu godinu predviđa privredni rast subsaharske Afrike od 4,4 odsto, što je pad u odnosu na raniju prognozu od 5,8 odsto.