Otvorena međunarodna konferencija o kliničkim istraživanjima pod motom „Partnerstvo za pacijenta“

Više od 120 stručnjaka okupilo se po prvi put u Bosni i Hercegovini, na međunarodnoj konferenciji koja nosi moto „Partnerstvo za pacijenta“, a koju je povodom Međunarodnog dana podizanja svjesnosti o kliničkim istraživanjima organizirala kompanija Hoffman La Roche u saradnji sa strukom.

Konferenciju su otvorili Nj.E. Heinrich Mauer, ambasador Švicarske, prof. Dr. Sebija Izetbegović, direktorica Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo, i domaćin Dr Adnan Filipović, direktor kompanije ROCHE d.o.o. – ROCHE Ltd., Bosna i Hercegovina.  

„Univerzitetski klinički centar Sarajevo, sa visokim stupnjem ekspertize na polju medicinskih nauka i visokim standardima ima potencijal, ali i tendenciju da postane najveći i najvažniji klinički centar u regiji. Kao takav, on je nezamjenjiv partner u svakoj ozbiljnoj, dugoročnoj strategiji uvođenja poboljšanja na polju medicinskih nauka, ali i zdravstvenog sektora uopće. Klinička istraživanja su integralan dio ovog procesa, tokom kojih pacijenti dobijaju vrhunsku njegu i terapiju, dok u isto vrijeme istraživači dobijaju nova saznanja i upotpunjuju svoju ekspertizu,“ izjavila je profesorica dr. Sebija Izetbegović, generalna direktorica UKCS-a, dodavši da su „uspjesi koji sam navela važani, ali je potrebna strateška promjena. Više napora se treba uložiti kako bi se poboljšao kvalitet i efikasnost medicinskih istraživanja i kliničkih studija širom zemlje.“

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Bez istraživanja, nema inovacija niti napretka. Ova konferencija, koju je organizirao Roche,   potvrdila je važnost provođenja kliničkih istraživanja u zemljama u razvoju, uključujući tu i Bosnu i Hercegovinu. Imali smo priliku čuti o iskustvima bh. zdravstvenih radnika u provođenju kliničkih studija, i možemo sa ponosom potvrditi da su one bile visokog kvaliteta, i sa izvanrednim rezultatima, kao i klinička istraživanja provedena u EU ili SAD-u.“ izjavio je dr Adnan Filipović, generalni direktor ROCHE d.o.o.– Roche Ltd. „Tokom 18 godina svojih aktivnosti, Roche BiH podržavao je i medicinska istraživanja i razvoj zdravstvenog sistema, i dali smo podršku svima koji su željeli da se uključe u sprovođenje kliničkih istraživanja, u što smo uložili preko 40 miliona KM u Bosni i Hercegovini. Proveli smo više od 35 kliničkih istraživanja, u kojima je učestvovalo više od 1000 pacijenata.“

„Kompanija Roche predstavlja jednu od vodećih švicarskih kompanija, i jedna od vodećih snaga istraživanja. Ali, ovdje nije riječ samo o kompaiji Roche, nego i o uticaju kliničkih istraživanja, što nam omogućava napredak u oblasti medicine. Dobri rezultati u konačnici imaju za cilj dobrobit pacijenata. Svi koji smo se danas okupili ovdje, i privatni i javni sektor, svi trebamo raditi na podizanju svijesti o bitnosti kliničkih istraživanja,“ izjavio je Nj.E. Heinrich Maurer, ambasador Švicarske Konfederacije u Bosni i Hercegovini.
Prilikom provođenja kliničkih istraživanja u razvijenim zemljama, i zemljama u razvoju, kao što je Bosna i Hercegovina, nema i ne smije biti nikakve razlike u primjeni etičkih standarda i najviših kvaliteta. „Želim naglasiti da su klinička istraživanja bitna za Bosnu i Hercegovinu isto toliko koliko su bitna i za Kanadu, kao visoko razvijenu zemlju, iz koje ja dolazim. Isto tako, važno je da se tokom kliničkih istraživanja provode isti standardi osiguranja kvaliteta, koja se poštuju i u tzv. „prvim zemljama“,“ izjavio je dr John Shepherd, profesor iz Opće bolnice u Vankuveru, dodavši da je bio impresioniran sa kolegama iz Bosne i Hercegovine, i to ne samo brojem ispitivanja, nego i visokokvalitetnim standardima i etičkim principama koji se primjenjuju. „Mislim da bh. kolege imaju na šta biti ponosni“, zaključio je Dr Shepherd.

 Ovaj jedinstven događaj je okupio učesnike, kako iz kompanije Roche tako i predstavnike zdravstvenih i medicinskih institucija iz EU, Balkana, Istočne Evrope i Bliskog Istoka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije