Na tematskoj sjednici Vlada je dala saglasnost za dugoročno kreditno zaduženje Fonda PIO do 70 miliona KM kako bi se osigurala potpuna likvidnost ovog fonda i redovna isplata penzija u RS.
Ovaj fond na kraju prošle godine imao je akumulirani deficit od 190 miliona maraka, a njegov direktor Mladen Milić pohvalio se da je u ovoj godini zaustavljen rast gubitaka, budući na povećane stope doprinosa.
Međutim, ni to nije dovoljno za redovnu isplatu penziju, za koju se mjesečno Fond PIORS-a kratkoročno zaduživao kod komercijalnih banaka i taj iznos iznosi 40 miliona.
“Dugoročnim zaduženjem ne rješavamo problem deficita, već problem trenutne likvidnosti, jer Fond PIORS-a se u posljednih godinu do dvije kratkoročno kreditno zadužuje svakog mjeseca, sistemom revolving kredita. Mi po tom osnovu povlačimo oko 40 miliona maraka mjesečno i zato isplata penzija u RS traje i po nekoliko dana. Počnemo 10. u mjesecu, a rekord je bio u maju mjesecu kada smo završili 27. ili 28. maja isplatu”, priznao je Milić.
Ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je da je Vlada u osvojenim zaključcima zadužila Fond PIO da još jednom razmotri ukupnu pravnu situaciju kada je riječ o vraćanju duga FBiH od 584 miliona KM Republici Srpskoj po osnovu isplate penzija onim licima koja su penzije zaradila na teritoriji FBiH.
Vlada je zatražila da se izvrši revizija dobijenih prava, posebno kada je riječ o invalidskim penzijama, da se efikasnije i efektivnije koriste podaci iz Јedinstvenog registra poreskih obveznika, da Poreska uprava podnosi prekršajne naloge protiv poreskih obveznika koji svoje obaveze po osnovu isplate svojih obaveza i poreza ne prijavljuju na vrijeme, a da se protiv onih koji ne isplaćuju na vrijeme šalju rješenja, te intenzivira prinudna naplata.
Poreska uprava je dobila zadatak da analiza i sve odobrene reprograme dugovanja poreskim obveznicima, Društvo za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom i Fond PIO da u roku od 60 dana razmotre mogućnosti o osnivanju dobrovoljnog rezervnog fonda, Inspektorat rada da donese akcioni plan borbe protiv rada na crno a Ministarstvo rada da sagleda mogućnosti izmjene postojeće regulative radi efikasnijeg rada kontrolnih organa.