Nekoliko stotina radnika GIKIL-a protestuje u Sarajevu, prijeti im zatvaranje firme

Radnici su stigli u 15 autobusa i sa transparentima "Branit ćemo državu, branit ćemo i GIKIL", "Radnici GIKIL-a žrtve državnog kriminala" itd. Protestuju u vrijeme kada se održava sjednica Vlade FBiH.

"Ne damo radna mjesta. Tražimo od Vlade da nam da samo 100 dana. Ispunit ćemo sve uvjete. Ako se ogluši, sutra ćemo imati sjednicu Sindikata i protesti više neće biti mirnih protesta", kazala je Kata Iveljić iz Sindikata radnika hemije i nemetala FBiH.

Podsjetimo, GIKIL još uvijek nije dobio okolinsku dozvolu, a federalni inspektori su najavili zatvaranje postrojenja ukoliko je ne dobiju do 15. novembra. U augustu je već bio obustavljen rad, a nakon eksplozije u rezervoaru kada je došlo do ispuštanja onečišćene tekućine u Spreču. Početkom ovog mjeseca dogodila se još jedna eksplozija u kojoj su povrijeđena dva radnika.

Nedavno je vršen nadzor u krugu postrojenja kako bi se utvrdilo da li je u GIKIL-u nastavljeno nekontrolisano ispuštanje štetnih materija i supstanci koje dovode do zagađenja okoliša, odnosno do daljnjeg ugrožavanja i zagađenja zraka, tla i vode, što dovodi u opasnost život i zdravlje ljudi, životinja i ugrožava ekosistem na području Lukavca, rijeke Spreče i šire.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tužilaštvo TK vodi istragu protiv generalnog direktora GIKIL-a Debasisha Gangulyja zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo onečišćenja okoliša.

Klix

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije