Javni dug BiH dostigao 45 posto BDP-a

To će svakako olakšati dijalog o politikama reformi u BiH.

Međutim, da bi MMF ponovo počeo pružati finansijsku pomoć BiH i dalje će biti neophodno provesti ključne reforme, rekao Ruben Atoyan, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.

U intervjuu  za “Oslobođenje”, kazao je da će  Misija MMF-a,  u kontekstu konsultacija po članu IV, posjetiti Bosnu i Hercegovinu u narednim sedmicama. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

” Ovo će biti prilika da sa novim vladama razgovaramo o makroekonomskim izazovima sa kojima se suočava Bosna i Hercegovina, kao i o politikama koje je neophodno poduzeti da bi se suočili sa tim istim izazovima. Ova posjeta će, također, predstavljati i priliku da razgovaramo o modalitetima budućeg angažmana MMF-a u BiH” – kazao je Atoyan. 

Na upit koliko BiH može izdržati bez kredita međunarodnih finansijskih institucija, Atoyan je rekao da bi se u slučaju izostanka tranši od MMF-a, te potrebe za finansiranjem morale pokriti alternativnim izvorima finansiranja ili agresivnijom konsolidacijom potrošnje u javnom sektoru.

Upitan da li je BiH dostigla kritičnu tačku kada se država počinje gušiti u dugovima, Atoyan je kazao da javni dug BiH trenutno iznosi oko 45 posto BDP-a i veći je u odnosu na 33 posto BDP-a koliko je iznosio 2007. godine. 

”To je za zemlju poput Bosne i Hercegovine, tačnije za zemlju u razvoju sa režimom fiksnog kursa razmjene i bez pristupa međunarodnim tržištima kapitala, prilično visoka za duženost. Takav nivo zaduženosti čini zemlju osjetljivom na ekonomske šokove.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Potrebno je da javni dug čvrsto krene silaznom putanjom, kako bi se smanjilo opterećenje koji dug vrši na ekonomiju i kako bi se osigurala fiskalna održivost. Reformske napore treba usmjeriti na smanjenje veličine javnog sektora, unapređenje strukture rashoda, reformu programa davanja, te bolje upravljanje javnim finansijama” – rekao je Atoyan.

Međutim, kako je istaknuo, jednako važnu ulogu u smanjenju tereta duga za ekonomiju ima i visoka stopa ekonomskog rasta.

A da bi to ostvarili, neophodno je ubrzati dinamiku provođenja strukturalnih reformi s ciljem unapređenja poslovnog okruženja i prilagoditi legislativu tržišta s ciljem povećanja zaposlenosti. 

Odogovarajući na pitanje da li očekuje da će država posegnuti za povećanjem poreza kako bi osigurala servisiranje dugova i hoće li to narušiti trenutnu kakvu-takvu ravnotežu tržišta, kazao je: 

”Za to je neophodna fiskalna konsolidacija. Međutim, naše dugogodišnje stajalište je da bi bolje bilo  poboljšati naplatu prihoda kroz proširenje poreske osnove i boriti se protiv poreske evazije i reducirati ogroman javni sektor uz poboljšanje kako kvaliteta socijalnih davanja, tako i usmjeravanje istih.

Također, naše analize sugerišu da je poresko opterećenje rada dosta visoko i da  veliki dio tog opterećenja dolazi od doprinosa za socijalno osiguranje.

Visoko opterećenje rada destimuliše ulazak na tržište rada ili prelazak iz neformalne u formalnu zaposlenost” – kazao je za “Oslobođenje” Ruben Atoyan, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH. 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije