Evropa se nalazi na rubu propasti

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ova nedjelja je “mračna” kada je riječ o pokušaju da se pronađe rješenje za ekonomsku krizu –  propao je susret njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja, kao i razmatranje mjera za ekonomiju u Italiji, a tu su i usporavanje rasta privrede Njemačke i odluka Švicarske da se bori protiv učvršćenja valute.

“Ne znam da li su  vlasti zemlja članica EU spremne da predaju svoja punomoćja, među njima i finansijska, jedintvenom centru u Briselu ili Frankfurtu ili da odustanu od svojih regionalnih finansijskih vlada. Mislim da je to danas najakutnija tema” – navodi Delors.

Osim toga, niko ne isključuje da će investitori smanjivati svoje uloge u evropskoj ekonomiji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U njemačkoj je usporen privredni rast, unutrašnja potražnja su  na niskom nivou, novac je uložen u problematične papire zemalja grupe PIIGS (Portugal, Italija, Irska, Grčka, Španija). Glavno je ipak da je drugi svjetski izvoznik faktički ostao bez kupaca: susjedi Evropljani jedva sastavljaju kraj s krajem, te više ne žele da plate njemački kvalitet.

U međuvremenu, u Italiji pokušavaju da shvate kao da žive dalje bez donatora. Uz to razmišljaju u kojoj je mjeri produktivan plan štednje budžeta, koji je 12. augusta odobrila vlada – prenosi “Glas Rusije”.

Prema planu, Rim želi  da uštedi 20 milijardi eura 2012. godine i 25 milijardi eura 2013. godine. Na spisku mjera su plate u  sferi medicine, smanjenje troškova za mjesne organe upravljanja, dopunski porezi… Za sada sami italijanski političari aktivno traže puteve kako bi izbjegli tako stroge mjere. Kao eventualnu varijantu u Toskani su predložili legalizaciju prostitucije i regulisanje prihoda od strane državnih struktura.

Sve te nevolje dopunilo je neprijatno iznenađenje za investitore koje je stiglo iz Švicarske. Ona je počela borbu protiv učvršćivanja franka, u koji, osim zlata i japanskog jena, danas aktivno ulažu investitori.

To vrši jak pritisak na ekonomiju zemlje, te se u posljednje vrijeme poslije smanjenja američkog rejtinga i rasta krize dugova u Evropi taj proces pojačao.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije