Na berzama je i dalje panika. Glavna pitanja nedjelje su, kako prenosi Glas Rusije, šta činiti i u šta uložiti sredstva kako bi se ona spasila od obezvređivanja. Očigledan odgovor je zlato. Njegovo kotiranje je obnovilo rekorde. Međutim, druge alternative nema.
Sadašnja kriza je pokazala ogroman disbalans u svjetskoj ekonomiji, kaže za ruski radio Grigorije Marčenko, predsjednik Narodne banke Kazahstana. Da, svjetska ekonomija pati od problema SAD, ali samo je američko tržište u stanju da ponudi makar nešto. To je začarani krug.
Dolar kao glavna rezervna valuta već mnogima ne odgovara. Ipak, na svijetu postoje desetine triliona dolara aktive. I u koju valutu prebaciti glavni dio dolara? Nema drugih tako velikih i likvidnih tržišta kao što je SAD.
Ugledni poljski ekonomista i političar Lešek Balcerovič je uvjeren da su sve to posljedice pogrešne politike vlada i centralnih banaka tokom posljednjih godina.
“Mislim da je glavni uzrok u greškama ekonomske politike niza zemalja, koje su dovele do prekomjernih budžetskih troškova, drugim riječima, do naglog fiskalnog rasta ili kreditskog buma. Iskustvo iz posljednje tri godine pokazalo da je kratkotrajno stimulisanje ekonomskog rasta neefikasno i skupo”, kaže poljski ekonomista.
Marčenko takođe žali zbog toga što vlade mnogih zemalja nisu izvukle pouku iz krize 2008. godine. Požar u ekonomiji gasili su ulivajući novac, ali nisu otklonjeni problemi koji su doveli do recesije. Očigledan primjer je Evropa, gdje do danas nije stvoren sistemski pristup za izlazak iz dužničke krize.
Svi ekonomisti priznaju da sad ne postoji gotovo rješenje za probleme Evrope ili SAD. Isto tako, ne treba očekivati brze strukturne promjene u svjetskoj ekonomiji. Međutim, analitičari se slažu u jednom – izlazak iz sadašnje situacije će zahtijevati bolne reforme, koje će društvo vjerovatno dočekati na nož. Međutim, još je opasnije odlagati ih za dugo vremena.