Cijene hrane u RS vrtoglavo rastu

 

Nedaće oko kućnog budžeta stanovnika Srpske ne prestaju da jenjavaju jer su izdvajanja za ishranu iz mjeseca u mjesec sve veća, što potvrđuju i podaci da su cijene povrća u novembru rasle i do 100 odsto u odnosu na prethodni mjesec, a više novca trebalo je i za mlijeko, svinjsko meso, maslac i jaja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema podacima Ministarstva trgovine i turizma RS karfiol je u novembru poskupio za 100 odsto u odnosu na oktobar.

Cijene krompira više su za 18,18 odsto, a krastavca i paradajza za 66,67 odsto. Paprike su poskupjele za 80 odsto, a svinjsko meso za 2,60 odsto – kazali su u Ministarstvu trgovine.

Dodali su da su cijene mlijeka više za 2,86 odsto, a maslaca za  2,15 odsto, dok su jaja skuplja za pet odsto.

I dok cijene rastu i do 100 odsto, najveći pad cijena zabilježen je kod limuna i to za 28,95 odsto.

Stanovnici su u novembru takođe jeftinije plaćali brašno za 5,83 odsto, luk za 17,65 odsto, a špinat za 10,17 odsto, te jabuke za 7,69 odsto – rekli su u Ministarstvu trgovine.

U Ministarstvu trgovine naglasili su da je piletina pojeftinila za 3,60 odsto, ulje za 4,84 odsto, mast 5,43 odsto, a šećer za 2,38 odsto.

Predsjednik Pokreta potrošača RS Dragutin Bošković rekao je da stanovnici primijete i najmanje poskupljenje.

Rast cijena dotući će ionako ugroženi kućni budžet stanovnika, jer dok cijene rastu i do sto odsto, pojeftinjenje, s druge strane, ne iznosi ni 30 odsto – rekao je Bošković.

On je naglasio da je upravo zbog konstantnog rasta cijena hrane sve veći broj porodica koje nisu u mogućnosti da priušte sebi ni osnovne namirnice za život.

Velike muke sa preživljavanjem danas muče nezaposleni, penzioneri te ostale socijalne grupe, koje dan preživljavaju sa dvije do tri marke – rekao je Bošković.

Banjalučanka Mileva Tomić kaže da svaki dan vodi borbu oko nabavke namirnica.

Iz dana u dan primijetim više cijene kako na pijacama tako i u prodavnicama. Uvijek kupujem proizvode na akciji jer su tada dosta jeftiniji i jedino na taj način uspijevam nekako da kupim bar osnovno – kazala je Tomićeva.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, ukupan indeks potrošačkih cijena u novembru viši je za 0,3 odsto nego u oktobru.

Posmatrano prema odjeljcima namjene potrošnje, indeks cijena prevoza u novembru viši je za 0,7 odsto, hrane i bezalkoholnih pića viši je za 0,5 odsto, dok su indeksi cijena odjeće i obuće, te namještaja i pokućstva viši za 0,1 odsto u odnosu na oktobar.
Brašno

Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da je rezultat pojeftinjenja brašna pad cijena pšenice u svijetu.

Za kilogram brašna trenutno je potrebno izdvojiti 0,58 KM bez PDV-a. U idućem periodu neće biti pojeftinjenja brašna i najvjerovatnije će se zadržati ova cijena – kazao je Kos.

 

Tekst je preuzet iz Glasa Srpske

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije