BiH rizikuje gubitak do 100 miliona evra godišnje

Bez napretka do septembra BiH bi mogla da ostane bez nekoliko stotina miliona dolara iz IPA fondova u sljedećem ciklusu raspodjele sredstava od 2014. do 2020. godine, jer će novac biti preusmjeren u susjedne zemlje, koje se takođe nadaju da će ući u EU.

 

“IPA je pretpristupni instrument. Da li se ova zemlja kreće ka članstvu ili ne? Iskreno, ja mislim da se ne kreće ka članstvu”, rekao je Rojtersu zamjenik šefa delegacije EU u BiH Renco Davidi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

On je dodao da isti problemi postoje već godinama i da bi BiH mogla da ostane bez pristupa fondovima bez napretka na političkom frontu sljedećeg mjeseca.

Evropska komisija je zbog zastoja već suspendovala projekte iz oblasti poljoprivrede, turizma i pomoći malim preduzećima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Davidi je rekao da je BiH naročito nefleksibilna kada je riječ o bescarinskom uvozu robe iz EU zbog straha za svoje poljoprivredne proizvođače i da zato traži brojne “druge stvari”.

“BiH traži više od EU nego što EU traži od BiH”, zaključio je zamjenik šefa delegacije EU u BiH. 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije