U čemu je zajednička Sokobanja Milošu Obrenoviću i Branislavu Nušiću

Na prvi pogled će vam sigurno zvučati čudno, ali da li znate šta je zajedničko, osim porekla naravno, ovim znamenitim ljudima naše zemlje: srpskom knezu Milošu Obrenoviću, čuvenom srpskom komediografu Branislavu Nušiću i jedinom srpskom nobelovcu, Ivi Andriću? Pretpostavljam da vam možda neće biti tako jednostavno da se setite. Ali, odgovor je prilično jednostavan: Sokobanja. Naime, veliki srpski knjaz Miloš Obrenović je često posećivao ovu banju radi lečenja…Nušić je, pored toga što je često boravio u njoj smislio i čuvenu krilaticu, koja se i danas može čuti: “ Soko banja, Soko grad, dođeš star, odeš mlad. “ A Andrić je, takođe često boravio u Sokobanji, a o tome su ostali i pisani tragovi. Međutim, čini se najviše je bio opčinjen lepotom obližnje planine Ozren. “ Na visoravnima Ozrena, iznad Sokobanje, raste i cveta božur, njegovi cvetovi liče na krupne rane i imaju boju teške tamnocrvene krvi: “, zapisao je srpski nobelovac.

Pored njih, banju su posećivali i: Stevan Sremac, koji je u njoj nažalost i okončao život, Pavle i Bogdan Popović, Isidora Sekulić, Rodoljub Čolaković i mnogi drugi znameniti Srbi.

Sokobanja danas je ostala verna tradiciji i smatra se jednim od najposećenijih banjskih lečilišta na teritoriji naše zemlje. Uz to, ona je i prva ekološka opština u Srbiji, te u njoj ne postoji niti jedna fabrika. Gotovo jedina privredna grana na području čitave opštine je turizam i sve je okrenuto ka razvijanju turističkih potencijala, kojih na području Sokobanje ima zaista mnogo.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pored izvora lekovite termo mineralne vode, područje Sokobanje je pod neprekidnim dejstvom radiokativnih gasova, uzevši u obzir da se njene vode smatraju najradiokativnijim na području naše zemlje. Zato je svaki posetilac banje i njene okoline pod stalnim dejstvom ovih gasova, koji blagotvorno deluju na čitav organizam, pa čak i kod najzdravijih osoba.

U Sokobanji se vrlo uspešno leče sve vrste plućnih oboljenja, lakši oblici povišenog krvnog pritiska, ali i hronični reumatizam, kao i hronične ženske bolesti. Lečenje se odvija u bazenima sa termo mineralnom vodom, ali i u posebnim prostorijama za inhalaciju.

Da Sokobanja nije samo obično banjsko lečilište dokaz su i brojne kulturno umetničke manifestacije kojima je domaćin. Između ostalih, u banji se održava takmičenje najboljih harmonikaša iz zemlje i dijaspore Međunarodni festival “ Prva harmonika Sokobanja “, takmičenje u spremanju tradicionalnih jela ovog kraja “ Zlatne ruke “, a manifestacija “ Banjsko kulturno leto “ gostima nudi veliki broj koncerata, pozorišnih predstava i mnogih drugih kulturno – zabavnih aktivnosti. Za ljubitelje cveća, početkom avgusta svake godine se održava “ Festival cveća “, a za ljubitelje lekovitog bilja, svake godine početkom jula se tradicionalno održava manifestacija “ Sveti Jovan Biljober “, kada učesnici i njihovi domaćini, kreću put obližnjih planina Rtanj i Ozren, kako bi se upoznali i nabrali lekovite biljke ovog kraja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Okolina Sokobanje je posebno zanimljiva: ostaci srednjevekovnog Soko grada, poznato izletište Lepterija, vodopad Ripaljka, mistična planina Rtanj, Ozren sa svojim prirodnim lepotama…samo su neka od mesta koje treba obići prilikom posete Sokobanji.

Za ljubitelje lovnog turizma ova banja je idealan izbor. Ovaj vid turizma čak spada u najprofitabilniji u čitavoj Sokobanji. Na području lovišta Sokobanje, možete loviti: zečeve, divlje guske, fazane, prepelice, divlje patke, ali i divljač koja je van režima zaštite, poput; lisice, vuka ili divlje mačke. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije