Vlada se upoznala i sa informacijama o izvršenoj obaveznoj imunizaciji u Republici Srpskoj u proteklom periodu.
“Analizom dostavljenih podataka od strane zdravstvenih ustanova koje sprovode proces vakcinacije, kod većine vakcina uočeno je da je obuhvat vakcinacije u prvoj godini života (primovakcinacija) bio oko 90 odsto i više, a u revakcinaciji između 65 odsto i 76 odsto, što nije dovoljno za ostvarivanje kolektivnog imuniteta” saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.
Uočen je značajan pad obuhvata u revakcinaciji kombinovanom DTaP-IPV-Hib vakcinom protiv difterije, tetanusa, pertusisa, dječije paralize i Haemophilus influenzae tip b što doprinosi povećanju boja djece koja nisu kompletno vakcinisana i samim tim su osjetljivija za obolijevanje.
Kada je u pitanju MRP vakcina protiv morbila, rubele i parotitisa, obuhvat vakcinacijom prvom i drugom dozom vakcine je daleko od potrebnih 95 odsto i više za ostvarenje kolektivnog imuniteta u populaciji. Posmatrajući po godinama, bilježi se konstantan pad u obuhvatu vakcinacijom i revakcinacijom protiv morbila MRP vakcinom.
“Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjeća da se dječije zarazne bolesti mogu efikasno spriječiti vakcinacijom, te da je izuzetno važno da se djeca redovno vakcinišu u skladu sa kalendarom obavezne vakcinacije, kao i da djeca koja možda nisu kompletno vakcinisana, što prije nadoknade propuštene doze vakcina. Vakcinacijom se stvara i kolektivni imunitet i čuva kako sam pojedinac, tako i drugi u njegovoj okolini” saopšteno je.
Podsjetimo, iz Instituta za javno zdravlje Republike Srpske potvrđeno je da je troje djece manje od dvije godine iz Bijeljine oboljelo od morbila.
Svi su nevakcinisani do predviđenog perioda.
“Djeca nakon sedam mjeseca života su apsolutno nezaštićena, jer antitijela s majke prestaju djelovati. Obim obuhvata vakcinacije je nedovoljan ispod 95%”, kaže doktorica Nina Rodić Vukmir.
Djeca se protiv malih boginja vakcinišu sa godinu dana i pred polazak u školu, apeluje doktorica na roditelje da redovno vakcinišu djecu.