Poručili su da članovi VSTS-a neće učestvovati u radu ove komisije.
Zaključak Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH kojim traži od svih članova VSTS-a BiH da podnesu ostavke ni na koji način ne obavezuje članove Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, poručuju iz Savjeta.
U saopštenju VSTS-a se napominje da osnivanje istražne komisije tog doma za istraživanje situacije u pravosuđu, a posebno VSTS-u, suštinski predstavlja parlamentarni nadzor nad radom pravosuđa koji, kao takav, nije predviđen i dopušten pozitivnim propisima u BiH.
"Na ovaj način Predstavnički dom izlazi izvan nadležnosti Parlamentarne skupštine, te predstavlja grubo miješanje i nedopušten pritisak zakonodavne vlasti na rad pravosuđa, i kao takav narušava demokratski ustavni sistem trodiobne podjele vlasti", upozorili su članovi Savjeta.
Oni su poručili da članovi VSTS-a, te sudije i tužioci u BiH ni na koji način neće učestvovati u radu ove istražne komisije Predstavničkog doma parlamenta BiH.
Visoki sudski i tužilački savjet je pozvao Predstavnički dom da sva pitanja u vezi sa pravosuđem razmatra u okviru partnerskog odnosa sa Savjetom na bazi poštovanja demokratskog principa podjele vlasti.
Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH su na sjednici 26. juna zatražili da kompletan VSTS BiH podnese ostavku, a usvojen je i zaključak da bude formirana istražna komisija ovog doma koja će ispitati rad pravosuđa.
Izvor: Srna