TVORNICA ISELJAVANJA Pogledajte kojom brzinom se prazni Balkan od 1990. do danas! FOTO

O iseljavanju sa Balkana već godinama se govori i piše, jer
je riječ o jednom od najvećih problemima s kojima se suočavaju sve zemlje u
regiji. Već sada je svakom od nas dobar dio porodice, prijatelja i komšija u
nekoj od EU zemalja.

A o kakvom demografskom sunovratu je riječ za samo 30 godina,
najbolje pokazuje mapa koju je uradio Miloš Popović, istraživač Instituta za
bezbjednost i globalna pitanja (ISGA) Univerziteta u Lajdenu već godinama na
društvenim mrežama objavljuje zanimljive mape.

Kako i sam autor mape navodi od 1990. do 2023. dinamika
stanovništva se dramatično promijenila i to brzinom bez presedana.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz mape je jasno vidljivo da stanovništvo najviše odlazi iz Bosne i Hercegovine i to iz svih njenih krajeva. Takođe slično se dešava u zapadnoj Albaniji, središnjoj Srbiji, Hrvatskoj, a od velikih gradova, koji uglavnom bilježe porast broja stanovnika, zanimljivo je da je Atina u ljubičastom, odnosno da gubi stanovnike.

ŠTA SE DEŠAVA SA BIH

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Beogradski pravnik i masterant na Demografskom odseku Geografskog fakulteta u Beogradu, Miodrag Pantović, koji privodi kraju master rad o vezi demografije i sukoba 1992.-1995. u BiH za BUKU je situaciju pred sami rat opisao metaforom – Bosna i Hercegovina je krajem 80-tih i početkom 90-tih godina demografski bila jedan ekspres lonac koji je samo čekao da eksplodira, a danas je šerpa sa toplom vodom koja se polako hladi.

 Sa nam je podjelio i jednu mapu koja koja pokazuje pad broja mlađih od 20 godina na teritoriji bh. opština od 1991. godine do danas. Mapa jasno pokazuje kojom zastrašujućom brzinom ostajemo bez mladih.

Mapa je urađena poređenjem popisa 1991. i podataka o broju rođenih u periodu 2003-2022 i situacija je poprilično alarmantna, a najveći kolaps u broju stanovnika doživjele su istočna Bosna, Posavina i zapadni dio Bosanske Krajine.

BiH je demografski najugroženija zemlja svijeta, tu nema dileme i tako je po svim mogućim demografskim parametrima. Navešću samo podatak Centra ekspertize za stanovništvo i migracije (CEPAM) – Ljudski kapital za 21 vijek – iz 2019. godine, koji je za BiH predvidio da bi do 2060. godine mogla da izgubi čak 75 posto stanovništva i to po trendovima koji su bili 2019. godine”, zaključio je Pantović.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije