Na stranačkom skupu stranke Snaga naroda njen lider i ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak rekao je kako je prije sedam mjeseci spriječio građanski rat. Ova izjava, koja je vrlo neodgovorna i koja govori o Isakovoj potrebi da se predstavi kao heroj, nije izazvala previše osuda. No, reakcija je bilo, posebno podsmijeha.
No, budući da Isak obavlja vrlo odgovornu funkciju, da ima uticaja i biračko tijelo koje mu vjeruje navode, koji su i na prvo čitanje apsurdni, morali smo provjeriti. No, većina stručnjaka za bezbjednost odbilo je govoriti za Buku o ovoj temi uz komentar da im je ispod časti komentarisati ovakvu izjavu te da ne žele da ikada komentarišu djela Rame Isaka. To ne govori samo o besmislenosti i neistinitosti Isakove tvrdnje, već i o tome kako je Isak ministar bez imalo profesionalnog kredibiliteta.
„Ta izjava nije vrijedna komentarisanja i njegove izjave nisu vrijedne komentarisanja“, rekao je u pozivu Buke da prokomentariše Isakovu izjavu dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Sead Turčalo.
Isakova izjava je, očito, predmet zgražavanja i ismijavanja u stručnim krugovima, ali je pitanje kakve posljedice njegove neutemeljene tvrdnje, i zasluge koje sebi pripisuje, ostavljaju na društvo.
Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana za Buku kaže kako je na političkoj sceni u BiH jedan broj „živopisnih“ aktera. Problem nastane, pojašnjava, kada su oni na čelu institucija ili nosioci najviših javnih funkcija posebno kada se radi o sigurnosno-obavještajnom i odbrambenom sektoru koji je kontaminiran.
„Ako bi preciznije definirali građanski rat onda se „tihi građanski rat“ odvija unutar pojedinih etničkih zajednica u BiH, upravo između političkih elita u borbi za dominacijom i obvladavanjem resursa, pa čak bi se to mogli nazvati i lovom za plijenom. Ne samo ova i mnoge druge izjave njega i njegovih kolega iz sektora bezbjednosti su zabavljačke i neodgovorne s obzirom na funkcije koje obavljaju. To otvara pitanje, da se razmisli da na funkcije ministra unutrašnjih poslova i ministra bezbjednosti ne mogu dolaziti stranački čelnici ili oni koji obavljaju najviše stranačke funkcije“, govori Bećirović.
Ne postoji nijedan relevantan dokaz niti procjena domaćih ili stranih sigurnosnih agencija da je BiH prije sedam mjeseci bila na ivici rata pa je nejasno zašto Isak iznosi tvrdnje koje su netačne i mogu proizvesti uznemirenje javnosti. Isak se jedino mogao igrati sa emocijama građana i strahom od rata zbog sigurnosnih prijetnji sa kojima se suočava svaka država, ali ozbiljne opasnosti od eskalacije sukoba u BiH nije bilo.
„Bosna i Hercegovina se kontinuirano suočava sa bezbjednosnim izazovima kao i svaka druga država, posebno zbog situacije u samoj Evropi, jer se vodi jedan veliki rat u Ukrajini, rat u Gazi i nekontrolisanih migracija. S tim da Bosna i Hercegovina ima iza sebe tešku zaostavštinu rata iz kojeg je izašla i prisutnu opasnost, da ako se rat već jednom desio veća je vjerovatnoća da do njega nažalost može ponovno doći, a on se čak i najavljuje u različitim oblicima od nosilaca najviših (javnih) funkcija. Na osnovu informacija, kojima raspolažemo ta opasnost prije sedam mjeseci nije bila izrazita ali se u svakom slučaju ne može isključiti“, kaže Bećirović.
Dok EUFOR i NATO govore da im je mir u BiH u fokusu, ovdašnji političari pokušavaju poljuljati sigurnost koja stiže iz stavova i politika Alijanse. Ako se vodi izjavom da se ljudima najbolje vlada u strahu onda bi se Isakove namjere i mogle pretpostaviti.
„Jedna vrsta straha kod stanovništva već postoji, posebno kod poslovne zajednice. Ovdje nije u pitanju samo jedna izjava, koja je izgovorena na predizbornom skupu, nego cjelokupan ambijent koji se stvara i vodi ka pogoršanju bezbjedonosne situacije“, kaže Bećirović.