Što sve možete unijeti u Njemačku, Hrvatsku i druge zemlje EU kada krenete na put?

Zato kada krećete na put u Njemačku, Hrvatsku ili bilo koju drugu zemlju dobro pazite što se nalazi u vašem prtljagu. Ukoliko ih graničari ili kontrola pronađu, biće vam oduzeti, a kazna će vam biti naplaćena odmah, prenosi N1.

Na putovanje u EU možete ponijeti meso ili mliječne proizvode ako su za vašu osobnu potrošnju. To se odnosi i na biljke ili biljne proizvode kao što su rezano cvijeće, voće ili povrće ako su uzgojeni u zemlji EU-a i nemaju nametnika ni bolesti. U tom kontekstu EU uključuje 27 država članica EU-a, Andoru, Island, Lihtenštajn, Norvešku, San Marino i Švicarsku.

Ta se pravila primjenjuju i kad u prtljazi prenosite meso, mliječne ili biljne proizvode ili ako ih naručite putem interneta ili šaljete/primate poštom. Dakle, radi se o državljanima EU za koje važe ova pravila.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iznimke – hrana i mlijeko (u prahu) za dojenčad, hrana koja se koristi zbog medicinskih razloga, posebna hrana za kućne ljubimce

Možete ponijeti ograničenu količinu (manje od 10 kg) hrane i mlijeka u prahu za dojenčad, hrane koja se koristi zbog medicinskih razloga ili posebne hrane za kućne ljubimce ako:

  proizvod ne mora biti na hladnom prije upotrebe

proizvod ima komercijalno zaštićeno pakiranje

pakiranje nije oštećeno, osim ako se trenutačno koristi.  

Pravila pri putovanju iz zemlje koja nije članica EU-a (BiH, Srbija…)

Putujete li u EU iz zemlje koja nije članica EU-a, ne smijete sa sobom nositi meso ni mliječne proizvode. Međutim, smijete ponijeti ograničenu količinu voća i povrća te jaja, proizvoda od jaja i meda. Dopuštene su i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda.

Pogledajte detaljan prikaz proizvoda koje iz Bosne i Hercegovine i Srbije smijete unositi u EU i dodatna ograničenja i pravila.

Provjere pri ulasku u EU

Pri dolasku u EU možda ćete morati proći službene kontrole nadležnih tijela. Nosite li meso ili mliječne proizvode koje niste prijavili, ti će proizvodi biti zaplijenjeni i uništeni, a vi možete biti kažnjeni novčanom kaznom ili kazneno gonjeni.

Dopuštene količine alkohola i duhana pri ulasku u EU iz Bosne i Hercegovine, Srbije i drugih zemalja koje nisu članice

Dopuštene količine za alkohol

Možete unijeti a):

  • 4 litre mirnog vina i
  • 16 litara piva.

Uz to možete unijeti b):

  • 1 litru jakog alkoholnog pića s više od 22 % vol. alkohola (npr. votke ili džina) ili
  • 1 litru nedenaturiranog alkohola (etilnog alkohola) s 80 % vol. alkohola (ili više) ili
  • 2 litre pojačanog vina (npr. sherryja ili porta) ili pjenušavog vina.

Svaka od količina navedena pod točkom b) predstavlja ukupnu dopuštenu količinu u toj kategoriji alkoholnih pića, koju možete raspodijeliti kako vi želite. Na primjer, možete unijeti: 4 litre mirnog vina, 16 litara piva, pola litre jakog alkoholnog pića i 1 litru pojačanog vina ili 4 litre mirnog vina, 16 litara piva i 2 litre pjenušavog vina.

Pazite koliko cigareta nosite u zemlje EU

Dopuštene količine za duhan

Ovisno o zemlji EU-a koju posjećujete mogu se primjenjivati viša ili niža količinska ograničenja. Ako zemlja EU-a primjenjuje niže količinsko ograničenje, može ga primjenjivati samo na putnike koji putuju kopnom i morem (Bugarska, Grčka, Hrvatska, Mađarska, Latvija, Litva, Poljska i Slovačka) ili na sve putnike (Estonija i Rumunjska).

Možete kombinirati bilo koje od tih duhanskih proizvoda, ali ne smijete premašiti ukupnu dopuštenu količinu. Na primjer, kad putujete u zemlje EU-a u kojima se primjenjuje više količinsko ograničenje, možete nositi 50 cigarilosa i 25 cigara. To je ukupna dopuštena količina.

Ostala roba, uključujući parfeme

Možete nositi drugu robu u vrijednosti do 300 eura po putniku ili 430 eura po putniku koji putuje zrakom ili morem. Neke zemlje EU-a primjenjuju niži granični iznos od 150 eura za putnike mlađe od 15 godina.

Gorivo

Uz gorivo koje se nalazi u vašem spremniku goriva možete nositi (najviše) 10 litara u prijenosnom spremniku. Ovo se pravilo primjenjuje na sve vrste motornih vozila.

Da biste saznali više informacija o pojedinim vrstama uvijek provjeravajte EU-ovu referentnu bazu podataka o trgovini divljim životinjama i biljkama . Osim toga možete se obratiti tijelu nadležnom za provedbu Konvencije CITES u vašoj zemlji kako biste saznali je li za vrstu koju želite uzeti na putovanje potrebna dozvola.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije