Rezolucija Savjeta Evrope na štetu RS?

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U danas usvojenoj rezoluciji “Funkcionisanje demokratskih institucija u BiH”, ističe se da će Parlamentarna skupština pažljivo pratiti razvoj situacije u BiH, a ako napretka ne bude do 15. marta, razmotriće dalje korake koje bi mogla preduzeti na aprilskom zasjedanju, kada se navršava deset godina od pristupanja BiH Savjetu Evrope.

U Rezoluciji o funkcionisanju demokratskih institucija u BiH, koju je danas usvojila Parlamentarna skupština Savjeta Evrope, upozoreno je da će BiH u aprilu biti suspendovana iz članstva u Savjetu Evrope ukoliko do 15. marta ne implementira u Ustav presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju “Sejdić i Finci”.

“Problematično je što se, pod potrebom izvršenja presude u slučaju `Sejdić i Finci`, pokušava na mala vrata uvesti široka reforma, jer izvjestilac u ovom dokumentu kaže da je `dejtonski Ustav BiH luđačka košulja koja joj je institucionalno nametnuta Dejtonskim sporazumom i Ustavom koji je proizišao iz njega”, rekla je Srni Milica Marković, član delegacije parlamenta BiH koja prisustvuje januarskom zasjedanju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.

Ona je istakla daje Rezolucija, koju su napisali izvjestioci monitoring tima Savjeta Evrope, generalno vrlo štetna i kontraproduktivna za BiH i da će više podijeliti strane u BiH nego što će ih objediniti u rješavanju problema.

“Rezolucija je sastavljena pristrasno, neobjektivno i izvjestilac nije želio da sagleda sve probleme koji su na djelu u BiH”, rekla je Markovićeva i dodala da je u Rezoluciji navedeno da je BiH paralisana i da je u dubokoj krizi, najtežoj od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Ona je istakla da je izvjestilac u 90 odsto slučajeva krivicu za postojeće stanje fokusirao ka Republici Srpskoj, a prije svega na poslanike Srpske u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, za koje je rečeno da su “prekomjerno, pretjerano i beskorisno koristili entitetsko glasanje o takozvanom vitalnom nacionalnom interesu” i da su tako blokirali put BiH prema evropskim integracijama.

Markovićeva podsjeća da je na ovaj dio, ali i dio gdje se prozivaju poslanici Republike Srpske zbog entitetskog glasanja uložila amandmane, koji su odbijeni.

“U ovom ataku cilj je ukidanje entitetskog glasanja, za koje izvjestilac smatra da bi se time riješili svi problemi”, navodi Markovićeva.

U Rezoluciji je navedeno i da je u BiH na djelu “etnokratija, a ne demokratija”.

Kada je riječ o formiranju izvršne vlasti u BiH, Parlamentarna skupština Savjeta Evrope je obaviještana da je izabran novi mandatar.

“Za zastoj u formiranju vlasti duži od godinu dana nije navedeno da je problem bio način formiranja Vlade u Federaciji BiH i marginalizovanje jednog konstitutivnog naroda u BiH, nego da je uzrok tome bila politička trgovina između lidera partija u BiH, što je potpuno apsurdno”, navela je Markovićeva.

U diskusiji u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope je učestvovala i član delegacije BiH Borjana Krišto, koja je govorila o nepovoljnoj poziciji hrvatskog naroda u Federaciji BiH i u BiH.

Rezolucija i Izvještaj Savjeta Evrope su usvojeni nadmoćnom većinom glasova, sa samo tri glasa protiv, što je rezultat koji pokazuje jasno opredjeljenje Savjeta Evrope kada je u pitanju BiH, izjavio je Feni član delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Saša Magazinović.

Magazinović je istaknuo da su odbijeni amandmani koji su imali za cilj suštinsku izmjenu Rezolucije.

Prije svega, odbijen je zajednički amandman SNSD-a, SDS-a i HDZ-a koji je išao za tim da u BiH ne treba sveobuhvatna izmjena ustava, nego samo rješavanje presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić-Finci”, kazao je on.

Naprotiv, Savjet Evrope smatra da se presuda “Sejdić-Finci” i njena implementacija trebaju posmatrati isključivo kao prvi korak u sveobuhvatnoj reformi ustava.

Također, velikom većinom glasova je odbijen amandman SNSD-a, SDS-a i HDZ-a kojem je bila namjera da se kaže da se entitetsko glasanje ne zloupotrebljava, kazao je Magazinović.

Međutim, Savjet Evrope smatra da korištenje entitetskog glasanja, na način na koji se to koristi u BiH, predstavlja veoma značajnu prepreku za sve reformske procese, budući da se korištenjem enitetskog glasanja veoma često i bez ikakve mjere zaustavlja usvajanje ne samo zakona nego i drugih reformskih procesa.

U diskusiji su predstavnici i socijaldemokrata i narodnjaka veoma jasno kazali da se u BiH iz faze etnokratije treba preći u fazu demokratije te dati mnogo više prostora građanskom konceptu vlasti u odnosu na dosadašnju dominaciju etničkog koncepta, kazao je Feni član Delegacije PSBiH Saša Magazinović.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić rekao je danas da je prijetnja suspenzijom BiH iz Savjeta Evrope u slučaju neprovođenja presude “Sejdić-Finci” očekivana i realna.

“BiH se zaista može desiti suspenzija iz Savjeta Evrope ukoliko ne bi završila sa provođenjem presude “Sejdić-Finci”, rekao je Radojičić novinarima u pauzi skupštinskog zasjedanja.

On je naglasio da je Republika Srpska podržala provođenje presude “Sejdić-Finci” i da njeni predstavnici učestvuju u radnoj grupi u parlamentu BiH, a da je problem na nekoj drugoj adresi, podsjećajući da je veći broj partija iz Federacije BiH tražio provođenje te presude samo pod uslovom provođenja širih ustavnih promjena.

Radojičić je dodao da je upozorenje u slučaju neprovođenja presude “Sejdić-Finci” potpuno jasno, dodajući da je BiH više puta upozorena i da je isteklo puno vremena od kada je presuda Evropskog suda za ljudska prava donesena.

On je dodao da nije imao prilike vidjeti konačni tekst dokumenta koji je usvojen u Savjetu Evrope, ističići da je dokument u prijedlogu imao puno nepovoljnih elemenata, zbog čega je član delegacije BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Milica Marković i predložila amandmane.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije