Glavna tema okupljenih radnika Dite, Resod Guminga, Polihema, Poliolchema, Konjuha, TTU, Gredelj Rewoma, Tuzla-Kvarca, Tuzlaputeva, hotela Tuzla i Borca bila je formiranje sindikata Solidarnost, koji bi trebao zaživjeti u narednim danima.
Ukidanje komisija
Članovi ovog sindikata ističu da već 1. maja organizuju protestnu šetnju sa Plenumom građana TK-a kako bi vlastima poručili da su još tu i da ne odustaju od zahtjeva.
– Cilj je da natjeramo vlasti da rade svoj posao, da smanjimo plate funkcionerima. Vidjeli ste samo koliko komisija ima, pa da se to proba reducirati i da taj novac ide u zapošljavanje. To nam je i najvažniji cilj, da idemo ka zapošljavanju i stvaranju novih radnih mjesta, kazao je Enes Tanović, predsjednik Sindikata Polihema.
Nezavisnom sindikatu Solidarnost do sada je pristupilo oko 700 članova sa područja Tuzlanskog kantona.
– U narednim danima imat ćemo osnivačku Skupštinu, kojoj će prisustvovati po dva člana iz 20 firmi iz TK-a. Izabrat ćemo rukovodstvo i Ministarstvu pravde BiH uputiti zahtjev za legalizaciju. Planiramo proširenje na ostale kantone kako bi se reformisao Sindikat koji je dozvolio da se nađemo u ovakvoj situaciji, dodao je Tanović.
Rupe u zakonu
Među nezadovoljnima bili su i radnici Tvornice transportnih uređaja (TTU) Tuzla. Senahid Avdić već 35 godina radi u ovoj fabrici kao VK bravar, a na proteste je došao kako bi sa kolegama zatražio pomoć Vlade.
– Zahvaljujući bivšoj vladi i bivšem ministru Knežičeku, koji nije htio na vrijeme da imenuje direktora i koji je tražio rupe u zakonu, TTU je došao u nezavidnu situaciju. Hoćemo da radimo, ali nam treba dobar menadžment i pomoć Vlade. Mi ćemo probati da pomognemo novom direktoru, da idemo naprijed, istakao je Avdić.
U Livnici čekaju minimalac
Zikrija Đulović, predsjednik Sindikata, kaže da je u Livnici od ponedjeljka na snazi obustava proizvodnje, jer radnici zahtijevaju isplatu minimalnog dohotka od 200 KM. Kada je u pitanju najavljeno izmještanje ove fabrike u krug TTU, Đulović ističe da to neće dozvoliti sve dok se ne izmire obaveze prema radnicima.
– Tražimo da se uveže staž radnicima, da se isplate njihova potraživanja, pa onda, Bože moj, ako iz budžeta mogu priuštiti sredstva da se ona izmjesti, neka je izmjeste. Ako ne treba ovo naše privredno društvo, onda neka ga ugase, napominje Đulović.
U Livnici trenutno ima 125 radnika, kojima staž nije uvezan već 14 godina, a duguju im se 42 plate. Livnica raspolaže sa blizu 52 dunuma zemlje u centru grada.