Političari igraju ratne igre sa protestima u BiH

 “Naoružane paravojske vode proteste u Republiku Srpsku”, “Tenkovi viđeni na granici”, “Protesti skrivaju istinu o bošnjačkim ratnim zločinima” – samo su neki od senzacionalističkih naslova koji su se mogli vidjeti u bosanskohercegovačkih medija proteklih nekoliko nedelja.

 

Od 6. februara kada su protesti počeli, političari i neki predstavnici nevladinih organizacija iznosili su provokativne tvrdnje o naoružavanju demonstranata i strahu od novog rata u Bosni i Hercegovini.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Protesti su počeli u Tuzli kada su ljudi izašli na ulice da pokažu nezadovoljstvo zbog korupcije pri privatizaciji nekadašnjih državnih firmi. Tokom dana koji su uslijedili, protesti su se proširili i prerasli u izražavanje gnijeva zbog ekonomskih problema, a kulminirali su paljenjem zgrada vlade u Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Zenici.

 

Međutim, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, tvrdi da je cilj protesta bila destabilizacija RS-a, a to gledište zastupa i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Pantelija Ćurguz.

 

“Ko god da je planirao ovo nije srećan što protesti u Republici Srpskoj nisu bili masovni. Sada planiraju da u to uključe nekoliko ekstremnih organizacija – paravojne formacije kao što su ‘Sunni legion’ i ‘Zelene beretke’, koje znamo iz rata”, rekao je Ćurguz na konferenciji za novinare u Banjaluci.

 

Vodeći hrvatski političar u BiH Dragan Čović, takođe je iznio slične tvrdnje, nazivajući proteste “pokušajem da se u drugi plan stave ratni zločini na bošnjačkoj strani”, tokom rata od 1992-1995, jer se njihov početak podudario sa vijesti da Srbija istražuje bivšeg komandanta Armije Bosne i Hercegovine Nasera Orića.

 

Međutim, sve ove i slične tvrdnje pokazale su se kao potpuno neosnovane.

 

Jedna od učesnica protesta u Sarajevu Hana Obradović kaže da su takve izjave pokušaj kontrole medijske agende korištenjem nacionalističke retorike uoči izbora u zemlji, koji će biti održani ove godine.

 

“Mogli smo da vidimo klasičan medijski spin”, rekla je Obradović za BIRN.

 

Ona je rekla i da je bilo očekivano da će političari pokušati da priču o pobuni upakuju u priču o huliganima koji ugrožavaju krhki mir u etnički podijeljenom društvu u BiH. 

 

“BiH je plodno tlo za ratnu propagandu, koja je povezana sa sukobom ranih devedesetih. Vidjeli smo lažne ‘tenkove’ na granici, slušali smo [lažne glasine] o Zelenim beretkama”, objasnila je ona.

 

“Ovo je sve medijski spin, oni su instruisani da to rade od strane određenih [političkih] centara koji će otkriti svoje prave ciljeve u oktobru, kada budu izbori”, rekla je ona.

 

Zastrašujuće priče

 

Bezbjednosni stručnjak Vahid Karavelić, bivši general Armije BiH, takođe ističe da u protestima nije bilo ničega što bi na bilo koji način moglo da sugeriše da je novi sukob neizbježan.

 

“Nema straha od novog rata”, rekao je Karavelić za BIRN.

 

“Događa se da političari sve preuveličavaju i to znači da je predizborna kampanja već počela. Političari bi trebalo da stabilizuju i smire situaciju koja je izazvala proteste, ali tokom prethodnih 20 godina vidjeli smo da političari ovdje nemaju potreban integritet da to učine”, rekao je on. 

 

Na posljednjim opštim izborima, dominantna retorika političara iz Republike Srpske odnosila se na potrebu o održavanju referenduma sa ciljem otcjepljenja od Bosne i Hercegovine, dok su bošnjački lideri govorili o potrebi ukidanja RS-a i formiranju centralizovane.

 

U proteklih nekoliko mjeseci, se približavanjem izborne godine, mediji su ponovo ispunjeni pričama o nekažnjenim ratnim zločinima i ustavnim promjenama koje bi štetile jednoj ili drugoj etničkoj grupi.

 

Situacija u pogledu vlasništva nad medijima u zemlji – sa vodećim medijima koji su ili u vlasništvu političkih stranaka ili ih one dobrim dijelom finansiraju – omogućava da takve priče budu prenaduvane kako bi prikrili goruće ekonomske probleme, kao što je stopa nezaposlenosti od skoro 30 odsto.

 

Sociolog Esad Bajtal vjeruje da političari u zemlji takođe koriste zastrašujuće priče o mogućnosti oružanog sukoba u pokušaju da ljude odvrate od protesta, i u pokušaju da održe status kvo.

 

“Mediji se koriste kao predajnik. Oni koriste priču o ratu da smire ljude i učine ih pokornim da bi njima lakše vladali. Međutim, to se sada neće desiti”, rekao je Bajtal.

 

Međutim, sa nastavkom protesta i približavanjem izbora koji se održavaju na jesen, izgleda da će se priliv nepotvrđenih glasina u medijima samo nastaviti.

 

 

balkaninsight.com

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije