Organizatori i manji broj građana okupili su se ispred zgrade Vlade KS zbog uznemirujućih podataka o kvalitetu vazduha u Kantonu Sarajevo.
Sumnjaju u odlučnost nadležnih institucija da se ozbiljno posvete sistemskim i dugoročnim rješenjima.
"Mi smo se danas simbolično okupili ispred zgrade kantonalne Vlade, ali to ne znači i da nekoga javno prozivao imenom i prezimenom za loš kvalitet zraka u Sarajevu. Ovim želimo osvijestiti javnost da što više potencira da se poduzmu određene aktivnosti kako naša djeca ne bi dugoročno udisala otrovan zrak, ali i građani glavnog grada BiH", izjavio je Sanjin Gijo ispred neformalne grupe građana, a prenosi Klix.ba
Definisali su i okvirne zahtjeve, a jedan od njih je da se ojačaju kapaciteti nadležnih inspekcija za primjenu mjera na terenu i da se transparentno sprovedu dugoročne i kratkoročne mjere te da se putem sredstava informisanja Vlada izjašnjava o svim poduzetim mjerama.
Premijer KS Edin Forto obratio se građanima kazavši da ide ma sastanak sa ambasadama da bi se iznašlo rješenje kako bi se ugradili prečiščivaći zraka u osnovne škole i podijelile maske djeci uzrasta do 12 godina.
Istovremeno, zvanična obavijest je da je zrak u Sarajevu i dalje nezdrav, te su izdate preporuke stanovništvu da smanji aktivnosti
Indeks kvaliteta zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine danas u 11.00 sati iznosio je 160 i to na mjernoj stanici Otoka i nezdrav je za stanovništvo.
Vrijednost čestica PM10 izmjerena na toj mjernoj stanici iznosila je 86, dok je vrijednost čestica PM2,5 iznosila 77.
Na mjernoj stanici Bjelave indeks kvaliteta zraka iznosio je 109, odnosno nezdrav je za osjetljive grupe, dok je na mjernoj stanici Ambasada SAD-a iznosio 94 i umjereno je zagađen, kao i na mjernoj stanici Vijećnica gdje je iznosio 83.
Zbog navedene situacije u vezi sa kvalitetom zraka u Sarajevu, iz Eko Akcije upozoravaju na moguću pojavu pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme. Svi ostali bi mogli početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje.
Sljedeće grupe trebaju smanjiti bilo kakve vanjske fizičke aktivnosti: plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe. Produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani trebali bi izbjegavati i svi ostali.