Republički štab za vanredne situacije je 22. februara produžio do 5. marta i druge ranije usvojene mjere radi sprečavanja širenja virusa korona.
Tako je do 5. marta ograničeno radno vrijeme od 6.00 do 22.00 časa za priređivače igara na sreću – kladionice, automat klubove, kazina, tombole, a od 22.00 do 6.00 časova dragstori mogu raditi isključivo putem šalterske prodaje.
Subjekti koji obavljaju registrovanu djelatnost dužni su da uslove za obavljanje djelatnosti prilagode mjerama propisanim od Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
Subjekti koji pružaju usluge ugostiteljstva, umjetnosti i zabave – bioskopi, pozorišta, muzeji dužni su da organizuju rad uz primjenu propisanih epidemioloških mjera, sa posebnom pažnjom na ograničenje broja lica u objektu u zavisnosti od površine prostora i uz obavezno poštovanje propisanog fizičkog rastojanja, te da na ulazu u objekat postave obavještenje o ukupnom broju lica koja mogu boraviti u odnosu na njegovu površinu.
Muzičari iz RS dugo su pauzirali sa nastupima imajući u vidu da je u cijeloj Republici Srpskoj na snazi bila zabrana izvođenja muzike uživo u kafićima i restoranima.
Iz Udruženja Muzička Scena, koje je u proteklo vrijeme ukazivalo na nezavidan položaj muzičara u RS, apeluju na sve da se strogo pridržavaju mjera koje budu propisane za muzičke izvođače u ugostiteljskim objektima, kao i ostalih higijensko-epidemioloških mjera.
Albert Savić, saksofonista iz Banjaluke kaže da je jako uzbuđen zbog činjenice da će se ponovo naći na bini iako je imao i nekoliko nastupa i u ovim teškim vremenima.
"Ovaj period je bio težak i stresan za sve, a pogotovo za nas muzičare koji se bave samo tim, ali evo i tome se nazire kraj. Ipak smo se silom prilika organizovali sa novom krovnom organizacijom muzička scena zbog čijeg zalaganja smo ponovo u mogućnosti da radimo svoj posao", rekao je za BUKU Savić.