Naziv dobio po našoj planini: Ovako izgleda endemski pauk pronađen na Ozrenu

U Doboju je danas predstavljen ozrenski pauk porrhomma ozrenensis, koji je naziv dobio prema mjestu pronalaska planini Ozren i predstavlja endemsku vrstu na Balkanu.

Pauka je tokom istraživačkog kampa na Ozrenu u pećini Megari pronašao biolog-speleolog Marijan Komnenov iz Sjeverne Makedonije, koji je novinarima rekao da je riječ o endemskoj vrsti gotovo fosilnoj, s obzirom na to da je starija od čovjeka kao vrste.

“Veoma male je veličine, svega dva milimetra, jako je depigmentovan, gotovo i da nema boje. Oči su gotovo nestale sa ostacima očnih leća na leđima”, naveo je Komnenov.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Da bi pauk izgubio oči, on pojašnjava da je potrebno više od milion godina, što ga čini izuzetno starim.

U svijetu ima svega 25 vrsta paukova iz roda poroma (porrhomma). Od njih, osam su, uključujući ovog, troglobionti“, izjavio je Komnenov i naveo da je jedan primjerak pronašao tokom istraživanja u Sjevernoj Makedoniji i koji je u fazi opisivanja.

Predstavljanje ozrenskog pauka, zajedno sa rezultatima trogodišnjeg istraživanja biološke raznovrsnosti planine Ozren, koja je prema prostornom planu Republike Srpske predviđena za zaštitu u rangu nacionalnog parka, organizovano je danas u okviru Šeste konferencije Mreže za zaštitu prirode u BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nosilac istraživanja na Ozrenu je Udruženje građana “Fojničani” iz Maglaja, čiji je sekretar Davor Šupuković naveo da je biodiverzitet Ozrena veoma bogat i da su tokom prethodnih istraživanja, osim pauka, otkrili i utočište za jednu od najugroženijih vrsta šišmiša velikog potkovičara koji je već nestao u nekim evropskim zemljama, endemsku vrstu vodozemca makedonskog tritona (triton macedonicus), maglajskog golemaša (duvalius maglajensis), kao i potencijalne nove vrste beskičmenjaka, poput vodenog račića iz roda nifargus.

Šupuković je rekao da će se tokom dvodnevne konferencije okupljenim video-linkom obratiti i član Ruske akademije nauka Roman Romanov iz Sjeverne Makedonije, koji je tokom istraživanja na Ozrenu analizirao prisustvo rijetkih algi, prvo takvo istraživanje u BiH nakon perioda Austrougarske.

Specijalista za šišmiše iz sarajevskog Centra za krš i speleologiju Vojo Milanović rekao je da su na Ozrenu utvrdili prisustvo 19 vrsta šišmiša, oko 60 odsto svih vrsta u BiH, kao i velikih kolonija rijetkih vrsta, poput velikog potkovičara i šrajberovog šišmiša, koji su ujedno indikator zdrave životne sredine.

Profesor na Šumarskom fakultetu u Sarajevu Dalibor Balian rekao je da se na području Ozrena nalaze takozvane tople šume koje su stanište endemske biljne vrste blagajev likovac. To je niski grm iz porodice vrebinovki, u narodu poznat kao jeremičak.

Predstavnik lokalnih ekoloških udruženja iz Doboja Ozren Poljašević rekao je da je ponosan bogatstvom biodiverziteta Ozrena, čijem istraživanju se ponovo pristupilo poslije više od vijeka.

On je rekao da dosadašnji rezultati, između ostalog, pronalazak staništa gljiva u Dubokom potoku, tri jako rijetke vrste algi od kojih je jedna prvi nalaz u BiH, potvrđuju zdravu životnu sredinu ozrenskog kraja.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije