Nakon boraca, na velike proteste izlaze i poljoprivrednici

Prema riječima Dubravka Vukojevića, predsjednika Udruge poljodjelaca u ZHK, od protesta nisu imali nikakve kontakte s predstavnicima resornog federalnog ministarstva niti su im uvaženi zahtjevi, piše Dnevni list.

”Čini mi se kako to više nikoga niti ne zanima, ova država i vlastodršci su sami sebi dovoljni, a mi svi ostali trebamo ići odavde. Nikakvih službenih kontakata nismo imali s predstavnicima vlasti, poticaja i dalje nema, zaista ne znam što i kako dalje’‘, kazao je Vukojević.

Nadalje, kaže kako je nedavna blokada graničnog prijelaza Bijača bila tek upozorenje, te ako se stvari ne promjene u sljedećih petnaestak dana oni ponovno izlaze na prosvjede, blokirati će putove i granične prijelaze.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

”Ako do toga dođe, a sve su prilike da hoće, mi se ne mičemo s blokada dok god nam se ne ispoštuju zahtjevi. Koliko god treba biti na ulicama, biti ćemo, jer ovo je prešlo svaku mjeru i mi nemamo niti jedan drugi način borbe’‘, poručio je Vukojević. 

Isto tako, potvrdio je kako je jedan mali dio duga za 2015. isplaćen, ali kako je najveći dio poljoprivrednika iz ZHK-a i dalje na provjerama, dok im nitko ništa i ne govori kada su u pitanju poticaji za tekuću godinu.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije, također nam je potvrdio kako su sredstva za 2015. isplaćena tako da su se bar s te strane stvari pomaknule prema naprijed. Međutim, i on naglašava kako za tekuću godinu poljoprivrednici nisu dobili ništa.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

”Imamo neke najave kako će se ovih dana početi isplaćivati poticaji za mlijeko, trebali bi imati i sastanak s ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Šemsudinom Dedićem kako bi se detalj o upoznali što se trenutno događa oko isplata”, navodi Bićo. 

Stav njega lično i Udruženja na čijem je čelu je poznat – hitna isplata poticaja za proizvodnju jer poljoprivreda je bukvalno na koljenima, ljudi nemaju novca za osnovne potrepštine, situacija je katastrofalna.

”Ljudi trebaju biti na poljima i raditi, a ne da se uvijek moramo “natezati” s vlastima oko isplate sredstava. Ostaje vidjeti hoće li uistinu ovih dana krenuti obećane isplate, a nakon toga ćemo odlučiti o daljnjim koracima”
, istaknuo je Bićo.

U svakom slučaju, nakon brojnih protesta obespravljenih radnika, nakon toga i boraca, najave protesta penzionera sve je izglednije kako će i poljoprivrednici po pravdu ponovno na ulice. 

Kada tomu dodamo nezaposlenost koja je među najvišim u svijetu, sve veći broj građana koji su na rubu gladu, a s druge strane puna usta vlasti kako su reforme polučile pozitivne rezultate što drugo kazati nego – nemojte nas više reformirati i spašavati. 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije