Štrajkači pred novim problemom: Prijete da nam neće biti isplaćeno ni ono što smo naradili

foto BUKA

Stojanka Stanković, jedna od članica odbora, naglasila je da su radnici suočeni s problemima u obračunu plata za mjesec februar. “Nismo dobili adekvatan element za obračun plata. Nemamo mogućnost da obračunamo plate za 2 dana u februaru. Ne znamo ni koliko je topli obrok za ta dva dana. Imamo prava na regres i topli obrok, ali nemamo mogućnost da obračunamo iznos”, istakla je Stanković.

Željka Gnjatović, članica Sindikata pravosuđa je dodala da su pritisci na radnike prisutni od početka štrajka. “Pritisak dolazi i putem saopštenja za javnost, gdje su preko građana vršili pritisak. Najveći pritisak se tiče obračuna plata. Zamislite, prijete da neće biti isplaćeno ono što smo naradili”, naglasila je Gnjatović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Siniša Petrović, predsjednik Republičkog odbora Sindikata pravosuđa je istakao da radnici koji su u štrajku izražavaju svoje nezadovoljstvo putem štrajkačke straže te da su nosioci pravosudnih funkcija izuzeti iz štrajka, dok je administracija u potpunosti uključena. “Danas je 21. dan štrajka i moralo se ranije naći rješenje. Do sada nismo dobili pozitivan odgovor. Dobili smo instruktivne akte kojima se nalaže predsjednicima sudova da smanje plate za 2 dana februara. Šta ćemo za mart? Da li neće biti plata za mart? To se do sada u 30 godina nije desilo”, upitao je Petrović.

Petrović je također najavio podnošenje tužbe kako bi se osporilo Rješenje o minimalnom procesu rada, te inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu zakonitosti tog rješenja. “Pozivamo inspekciju rada da ispita to rješenje. Štrajk je u toku. Inspekcija treba raditi svoj posao i poništiti rješenje o minimalnom procesu rada”, naglasio je Petrović 

Nadalje, sindikat je pozvao premijera i predsjednika da se uključe u pregovore kako bi se štrajk okončao, uz ispunjenje zahtjeva radnika u štrajku. “Do sada smo dobijali prijetnje i pritiske da nećemo dobiti plate, i to nije način pregovaranja. Sjeli smo samo jednom i tražimo pregovore što prije. Spremni smo na kompromise”, zaključio je Petrović dodajući: “Ljudi koji su u štrajku ne mogu dalje. Nema dalje! Kud‘ ćete niže?

Na štrajk je danas reagovala i Unija poslodavaca RS koja je uputila Vladi Republike Srpske inicijativu za ubrzano rješavanje ovog problema, a sa ciljem da se što prije omogući nastavak rada pravosuđa Republike Srpske.

“Značajan broj poslodavaca u Republici Srpskoj nije u mogućnosti da ostvaruje pravo zaštite svojih interesa u zakonima predviđenim rokovima, a što za posljedicu ima materijalnu i druge vrste štete koje trpe poslodavci u pravnim poslovima koje ne mogu realizovati pred institucijama pravosuđa u Republici Srpskoj. Navedena situacija usložnjava poslovanje i dodatno urušava konkurentnost domaće ekonomije koja trpi posljedice pada tražnje u Eropskoj uniji koji se reflektuje kroz pad industrijske proizvodnje, kao i posljedice administrativnog pritiska na rast plata u Republici Srpskoj”, navode u Uniji dodajući i da stoje na stanovištu da radnici ne smiju biti diskriminisani po osnovu prava na topli obrok i u tom smislu podržava zahtjeve radnika u pravosuđu po pitanju ostvarivanja prava na topli obrok, kao i da je neprihvatljivo da se Odluka o najnižoj plati primjenjuje različito u javnom i realnom sektoru.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije