Šef Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS, Vera Sajić, rekla je kako je od predviđenih pet miliona televizijskim stanicama namijenjeno 2,25 miliona KM, pisanim medijima 2,2 miliona KM i radio stanicama 550.000 KM.
Ignorišući kritike koje su uslijedile nakon što je prošle godine na isti način dodijelila sredstva medijima, Vlada Republike Srpske je još jedared odlučila počastiti medijske kuće sa tričavih pet miliona iz budžeta Vlade RS. Kako smo već pisali, prethodna dodjela novca iz džepa poreskih obveznika obavljena je bez jasno definisanih kriterijuma.
Sudeći po najavama iz Vlade u vezi sa ovim konkursom, nešto slično bi se moglo desiti i ovaj put. Kriterijumi koji su do sada saopšteni javnosti su nejasni. Kako je saopštila Sajićeva “ cilj medijskih projekata treba biti unapređenje informisanosti građana RS i realizacije programa, te da budu od opšteg javnog interesa”.
Dakle, uprkos mnogobrojnim kritikama zbog prošlogodišnje dodjele sredstava bez jasno ustanovljenih kriterijuma, Vlada se odlučila na isti način “doprinijeti unapređenju informisanosti građana”.
Ovako formulisan kriterijum, Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, u izjavi za BUKU, smatra veoma problematičnim.
“Meni se odmah postavlja pitanje na koji način će se mjeriti kako medij doprinosi boljem informisanju građana, ko je taj ko će određivati da li mediji doprinose boljem informisanju ili ne, i da li mediji koji izvještavaju na nekoj liniji koja je kritička u odnosu na vladajuću strukturu i na poteze vlasti zaista mogu računati da i oni mogu spadati u onu grupu koja dobro informiše građane. Šta uopšte znači bolja informisanost?”, kaže Tanja Topić.
Prema njenom mišljenju, podrazumijeva se da ukoliko sredstva dodjeljuje Vlada, “njena će prizma gledanja na objektivno, profesionalno i bolje informisanje građana biti dosta subjektivna i imaće ugao koji se ne mora uvijek poklapati sa interesom javnosti”.
“Ovdje je došlo do klasične zamjene teza”, kaž Topićeva i dodaje kako se pogrešno tumači kako Vlada nekome nešto daje i dodjeljuje.
”To je novac poreskih obveznika, dakle Republike Srpske, a Vlada ga iz samo sebi znanih razloga usmjerava.”
Ova odluka je za Topićevu poprilično iznenađenje, kako za nju lično, tako, vjeruje, i za većinu medija.
“Ona pokazuje činjenicu da je Vladi izuzetno stalo do naklonosti medija, jer mislim da je ovo ogroman dio novca koji se za njih obezbjeđuje. Postavlja se pitanje da li je to zaista prioritet u uslovima u kojima mi živimo ili postoje i neke druge oblasti u koje se dio sredstava mogao odvojiti.”
Prošlogodišnju odluku Vlada je opravdala argumentom kako se radi o “pomoći medijskim kućama u periodu ekonomske krize”.
“ Naravno da su mediji u ozbiljnim problemima, ali sa punim pravom se i privreda može pitati kako to da se njima ne pridodaje tolika pažnja”, komentariše Tanja Topić
”Ovoj je Vladi jako bitan odnos sa medijima i naravno da se vidi pokušaj dobijanja, odnosno kupovine naklonosti medija.”
Tatjana Duronjić, sa odsjeka za žurnalistiku na Univerzitetu u Banjaluci, kaže za BUKU kako bilo kakva državna pomoć medijima uvijek ima “dvije strane – svoje lice i naličje”.
“Otkad postoji interakcija medija i države kao finansijera, odnosno vlasnika ili participanta u vlasništvu, takva vrsta pomoći postoji i takva je praksa u svim zemljama u oblicima direktne i indirektne pomoći”, kaže gđa Duronjić i dodaje kako se ova odluka Vlade RS može svesti pod oblik direktne pomoći medijima.
Ovakva pomoć medijima, smatra Duronjićeva, može biti dobar stimulans za medijsku produkciju, pod uslovom da se ta sredstva namjenski upotrijebe i da pri tome onaj ko daje sredstva nema neki poseban zahtjev za nekom vrstom protivusluge koji bi bila neetička.
“Kako će se ta raspodjela izvršiti, ne znamo, da li će biti nekih uslovljavanja, to takođe ne možemo znati. U svakom slučaju, sredstva mogu biti shvaćena kao podsticajna ukoliko ne bude nekih dodatnih zahtjeva”, kaže Tatjana Duronjić u izjavi za BUKU.
Komentarišući činjenicu da se ovo dešava u predizbornom periodu, te da postoji sumnja da je krajnja namjera Vlade da ovim potezom pridobije naklonost medija, gđa Duronjić kaže kako je “u ovom periodu svaka aktivnost predizborna aktivnost i da ona može biti tako shvaćena.”
“Predstavnici države su prihvatili i priznali moć medija kao centra za distribuciju ne samo informacija nego i gledišta na određene pojave”, zaključuje Duronjićeva.
Boro Kontić, direktor Media Centra iz Sarajeva, za naš portal kratko je prokomentarisao Odluku Vlade Republike Srpske: “ Svakom je jasno da kad neko tri mjeseca prije izbora odvoji tako velika sredstva medijima da hoće da ih kupi”.