Koliko su mediji slobodni?

Odluku o obilježavanju Svjetskog dana slobode medija donijela je Generalna skupština UN-a 1993. godine, a na taj dan UNESCO tradicionalno održava konferenciju na kojoj sudjeluju medijski radnici, organizacije za slobodu štampe i specijalizirane agencije UN-a kako bi procijenili stanje u medijima diljem svijeta.

Na ovaj datum odaje se i priznanje svim novinarima koji su izgubili život radeći svoj posao. UNESCO dodjeljuje nagradu za slobodu medija “Guillermo Cano”, nazvanu po kolumbijskom novinaru koji je ubijen ispred ureda lista El Espectador u Bogoti 17. decembra 1986. zbog članaka koji su smetali narko-kartelima.

Slobodni i nezavisni mediji povezani su sa nizom pozitivnih rezultata koji su posebno važni za zaustavljanje siromaštva, , jačanje civilnog društva, institucionalne promjene, političku transparentnost, podršku obrazovanju, svijest o javnom zdravlju te održivi način života.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Svaki napad protiv slobode medija je napad protiv međunarodnog prava, protiv čovječnosti te protiv same slobode. U osnovama demokratije i mira svakako se nalaze slobodni, sigurni i nezavisni mediji. Vlade, mediji i civilno društvo imaju ulogu u očuvanju tih osnova , a na  današnji dan se potvrđuje predanost misiji slobode.

Puno prašine se diže i oko često postavljanog pitanja, vezano za zaštitu samog novinarskog ”zanata”, te licenciranja ovog poslovnog poziva. Svi se slažu kako odlični novinari često nemaju nužno završen fakultet, ali važnost usvajanja pravila, izučavanja  medijske etike, teorije informacija, poštivanja marginalnih grupa isl., jesu neminovna iskustva  koja samo fakulteti ili određene edukacije mogu ponuditi. Pored toga neminovno je da se novinari udruže u sindikate da bi se izborili za svoja osnovna prvenstveno ljudska prava.

BiH na 96. mjestu po slobodi medija

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Bosna i Hercegovina je u ovogodišnjim izveštaju organizacije Freedom House o slobodi medija nalazi na 96. mjestu i nalazi se među najgore rangiranim zemljama u regionu. Nalazi se u grupi djelimično slobodnih zemalja.

Od zemalja u regionu Srbija se ove godine našla na 74. mjestu, zajedno sa Mađarskom i Crnom Gorom. Slovenija je na 40. mjestu, jedina je zemlja regiona koja je u objavljenom izveštaju ocjenjena kao slobodna, Hrvatska na 81, a Albanija i Kosovo kao i BiH na 96. mjestu.
 
Makedonija je najniže rangirana zemlja regiona, na 120. mjestu na kojem je i Turska. Bugarska je na 77. mjestu, Grčka na 83, a Rumunija na 86.

 

Udruženje novinara RS: Slobodni mediji uslov demokratije

Udruženje novinara Republike Srpske saopštilo je povodom 3. maja – Svjetskog dana slobode medija, da samo slobodni i nezavisni novinari i mediji mogu odgovornije i profesionalnije raditi ovaj društveno važan i težak posao, bez uticaja i pritiska političkih, ekonomskih ili drugih centara moći.

Udruženje novinara Srpske smatra da institucije vlasti Republike Srpske i BiH, te predstavnici međunarodnih organizacija koje djeluju u BiH moraju dosljedno raditi na daljem unapređenju slobode medija koji predstavljaju jedan od glavnih stubova demokratskih društava.

Zbog učestalih verbalnih napada na novinare u BiH ili njihovog sprečavanja u radu od nosilaca izvršnih funkcija vlasti ili institucija, Udruženje novinara Republike Srpske izražava i zabrinutrost.

Udruženje poziva kolege novinare i medije da ga obavijeste o svakom vidu pritisaka kojima su izloženi tokom izvještavanja ili istraživačkog rada, da bi zajedno mogli da rade na sprečavanju takvih pojava.

– Udruženje novinara smatra nedopustivim zloupotrebe slobode medije od manjeg broja pojedinaca i medija koji medijskim reketom, ucjenama i neprofesionalnim izvještavanjem ruše ugled novinarske profesije. Takvi mediji ne mogu biti dio novinarske zajednice Republike Srpske – navodi se u saopštenju koje je potpisao predsjednik Udruženja Dragan Јerinić.

Udruženje novinara Republike Srpske poziva javnost da nastavi da pruža podršku borbi novinara za slobodu štampe, jer je to i u njihovom direktnom interesu.

 

Cvijanović : Vlada RS razumije važnost nezavisnosti medija

Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović uputila je čestitku povodom 3. maja, Međunarodnog dana slobode medija, svim novinarima, medijskim kućama i udruženjima novinara u RS.

Cvijanović navodi da entitetska vlada razumije važnost nezavisnosti medija i slobode novinarske riječi u razvoju demokratije i prosperiteta savremenog društva.

“Zato smo uvijek podržavali i nastavit ćemo da podržavamo profesionalno novinarstvo” – stoji u čestitki.

Dodaje se da će Vlada RS nastaviti da sprovodi politiku javnosti rada, s ciljem obezbjeđivanja, javnosti, potrebnih informacija.

 

Sindikat : zabrinutost zbog stanja u jednom broju medija

“Zbog velikog broja medija u Republici Srpskoj (RS), te zbog nedovoljne edukovanosti jednog broj novinara, došlo je do totalne degradacije novinarske profesije, pa su naročito neki privatni mediji postali leglo bezakonja, sive ekonomije i rada na crno”, tvrde iz Sindikata medija i grafičara RS-a.

U saopštenju, predsjednik ovog sindikata Sekul Popović, navodi da „poslodavci u jednom broju privatnih medija, bez ikakve odgovornosti ne poštuju zakone i kolektivne ugovore, što znači da svakodnevno krše radnička i sindikalna prava koja spadaju u kategoriju osnovnih ljudskih prava“.

Podsjeća se da je temeljni uvjet za slobodu medija, potpuna ekonomska nezavisnost medija, od formalnih i neformalnih centara ekonomske i političke moći, te stabilni izvori finansiranja.

-Toga danas u RS-u, izuzimajući dijelom javne servise i uprkos vladinim finansijskim injekcijama kojima pomaže rad medija, gotovo i da nema – navodi Popović.

U RS, po nepotpunim podacima, djeluje oko 100 štampanih i elektronskih medija, od čega su oko dvije trećine u privatnom vlasništvu, što bi, prema evropskim standardima, bilo dovoljno za državu od šest miliona stanovnika.

Sindikat medija i grafičara RS-a također ukazuje da 50 do 60 hiljada korisnika marketinških i političkih informacija može finansirati rad jednog medija.

Iz Sindikata medija i grafičara RS-a ističu da svi oni koji krše garantirana prava iz rada čine krivično djelo.

Iz ovog sindikata pozivaju novinare da se sindikalno organizuju, jer je, navode, iskustvo pokazalo da tamo gdje djeluje sindikat kao pregovarački partner prema poslodavcu nema drastičnog kršenja radničkih i sindikalnih prava.

“Ne dozvolite, uz našu pomoć i podršku, koja nikada nije izostala, da neodgovorni poslodavci, ne provodeći zakone ove zemlje, beskrupulozno pljačkaju novinare i državu. Organizujte se!“, stoji u čestitki novinarima i svim zaposlenim u medijima RS-a u povodu 3. maja – Svjetskog dana slobode medija.

Savez sindikata RS-a i Sindikat medija i grafičara izborili su se, kako se dodaje, za pravo na dostojanstven rad, dnevno radno vrijeme u trajanju od osam sati, sedmično radno vrijeme u trajanju od 40 sati, pravo na osnovnu plaću, koja se dobija kada se koeficinet koji odgovora stručnoj spremi pomnoži sa najnižom cijenom rada.

Kako se dodaje, izborili su se i za naknadu za topli obrok u iznosu od 185 KM mjesečno, pravo na uplatu doprinosa na plaću koji se kreću od 52 do 54 posto, u zavisnosti od visine netoplaće, te pravo na regres za godišnji odmor u iznosu od 375 KM.

-Savez sindikata i Sindikat medija i grafičara izborili su se i za naknadu za mjesečne troškove prijevoza u visini stvarne cijene karte u javnom saobraćaju, pravo na godišnji odmor u trajanju od 18 radnih dana, ne računajući subote i nedjelje, te na svake tri godine radnog staža još po jedan dan godišnjeg odmora, kao i na pravo po osnovu minulog rada od 0,5 posto za svaku godinu radnog staža, te pravo na slobodu sindikalnog organizovanja i djelovanja i socijalni dijalog s poslodavcem – stoji u saopćenju.

Kada je riječ o prekovremenom radu, on prema Zakonu o radu RS-a ne može trajati duže od 150 radnih sati godišnje, odnosno 10 sati sedmično, koji se plaća za 35 posto više u odnosu na redovan rad, dok se prekovremeni rad nedjeljom i državnim praznicima plaća 50 posto više od redovnog rada.

 

 

Gradjani BiH najviše vjeruju medijima

Istraživanje povodom dana slobode medija je pokazalo da gradjani BiH najviše vjeruju novinarima i medijima. Taj odgovor dalo je osamdeset odsto ispitanika. Političarima kako god to zvučalo najviše vjeruje 19 odsto ispitanih gradjana.

Ono što gradjani zamjeraju novinarima u BiH jeste pretjerano posvećivanje pažnbje dnevnoj politici i manjak istraživačkog rada u kontinuitetu.

Problem koji u svom radu priznaju i novinari jeste sveprisutna autocenzura zbog straha, sve češćeg prijateljstva pojedinih novinara i u Srpskoj i u BiH sa odredjenim političkim strukturama ali i naklonosti odnosno nenaklonosti vlasnika medija prema pojedinim temama. Obilježavanje dana slobode medija nastavlja se i u petak .

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije