Još jedni pregovori o izmjenama izbornog zakona bez dogovora, moguće odlaganje izbora

 

Iako je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit rekao da će se opšti izbori u Bosni i Hercegovini održati ove godine, to u nekima i dalje izaziva sumnju jer se politički lideri u Federaciji BiH pokušavaju dogovoriti oko izmjena Izbornog zakona.

Akteri nedavnog sastanka u Neumu opet su se sastali, ali bez predstavnika međunarodne zajednice.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pomaka nije bilo, a jednočasovni sastanak je protekao u istom tonu kao u Neumu – stavovi nepromijenjeni.

HNS i dalje predlaže promjene Ustava u kojima bi se uz “član Predsjedništva BiH iz reda Hrvatskog naroda” dodalo “i svih ostalih građana.”

“Formulacija u Ustavu da se bira predstavnik hrvatskog konstitutivnog naroda i da se na to doda i svih ostalih građana jasno omogućava svakom da bude kandidiran”, kazao je Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990 i član Predsjedništva HNS-a.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On vjeruje da bi to bilo dovoljno za provedbu presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

“To je prezentirano i oko toga se razgovaralo. Predstavnici s B strane tražili su nekoliko dana pa da daju povratni komentar i prijedlog oko toga što se danas razgovaralo, a razgovaralo se isto i u Neumu”, kazao je Cvitanović.

Hrvatska strana je, dodaje, spremna da se odazove na svaki poziv za razgovor.

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović poručio je da se pregovori nastavljaju a da će lideri Bošnjaka

tokom vikenda nastaviti razgovore. “Ne mogu govoriti o detaljima. Mislim da svi polako sazrijevamo u procesu pregovora”, optimističan je Izetbegović.

Elmedin Konaković predsjednik NIP-a: misli da formulacija koju predlaže HNS može biti bolja te da im u tome mogu pomoći lingvisti.

“Vrtimo se u krug oko izbora člana Predsjedništva, trebaće nam dodatna ekspertska tumačenja, zapravo modifikacija tih modela oko kojih strane i dalje čvrsto drže svoje zauzete stavove”, kaže Konaković.

“Ta tema je otvorena ali prvo treba riješiti suštinska pitanja poput onih da nemamo dvije liste. Živim za dan kada bih ja kao Bošnjak vjernik mogao na osnovu kvalitete birati svog predstavnika u Predsjedništvu”, dodao je Konaković.

Lider SBB-a Fahrudin Radončić je poručio da se pregovori moraju nastaviti i da dijalog nema alternativu.

“Dogovor je da u narednih sedam dana naši timovi zadrže komunikaciju, simuliraju modele i da ćemo nakon toga zadržati tu pregovaračku nit”, rekao je Radončić dodavši da je on zagovornik da se pregovori moraju voditi pod nadzorom međunarodne zajednice.

“Ja duboko vjerujem da mi moramo doći do rješenja, takođe mislim i insistiram na tome da rješenja nisu moguća bez veoma, veoma snažne međunarodne medijacije. Nama su ovdje potrebni ljudi iz Brisela i Vašingtona”, jasan je Radončić.

Odlaganje izbora moguća opcija Izbori trebaju biti raspisani u maju pa vrijeme ističe, no oni koji pregovaraju kažu da im ne bi bio problem da se oni odlože do najkasnije decembra.

“I samo pomjeranje izbora ako prije toga složimo sve zahtjeve i jedne i druge strane i napravimo parlamentarnu većinu koja može da izglasa izmjene u predstavničkom i Domu naroda nije nemoguća i bespotrebna misija. Naravno bolje bi bilo ako to možemo obaviti u zakonom predviđenom roku”, rekao je Radončić.

Učesnici pregovora poručuju da vrijeme polako ističe i da bi bilo idealno da dogovor bude postignut u narednih deset dana. Pred bh. političarima je ozbiljan ispit skinuti ljagu s imena Bosne i Hercegovine koja je presuđena zbog diskriminacije svojih građana na osnovu etničke pripadnosti.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije