-Podneseno je više od trećine zahtjeva za legalizaciju – rekla je.
U pauzi jednodnevne radionice o primjeni Zakona o uređenju prostora i građenju u RS-u, s posebnim akcentom na proces izdavanja građevinskih dozvola, legalizaciju objekata i izdavanje ekoloških dozvola, Golić je rekla da se, nakon godinu dana primjene, može reći da je zakon dosta dobro urađen, a i današnja radionica je prilika da se sagledaju eventualni problemi kod njegove primjene u jedinicama lokalne samouprave.
-Resorno ministarstvo je zajedno sa Savezom općina i gradova te Privrednom komorom RS-a započelo ozbiljan reformski proces kada je u pitanju ova oblast – naglasila je Golić ističući da je od preostalih podzakonskih akata ostalo da se donese pravilnik o energetskoj efikasnosti.
Ona uvjerava da je dosta toga urađeno, između ostalog, skraćeni su rokovi za izdavanje građevinske dozvole na 15 dana, te da su se tog roka jedinice lokalne samouprave dužne pridržavati, a produžen je i rok trajanja građevinske dozvole s jedne na tri godine, što otklanja administrativne prepreke investitorima stambeno-poslovnih objekata koji ne služe za komercijalnu upotrebu.
Predstavnicima jedinica lokalne samouprave danas su na ovoj radionici u vidu letka predstavljene i instrukcije za postupak izdavanja građevinskih i ekoloških dozvola.
Predstavnici Svjetske banke su pratili izradu i usvajanje Zakona o uređenju prostora i građenju RS-a radi poboljšanja poslovnog okruženja u RS-u te rješenja problema koji su postojali s prethodnim zakonskim propisima, budući da su predstavljali opterećenje kod izdavanja odobrenja za građenje kako za građane, tako i investitore.
Cilj ovog projekta u RS-u jest da se smanje troškovi i učini transparentnim poslovanje u ovoj oblasti, naglasila je i predstavnica Internacionalne finansijske korporacije (IFC), članice Svjetske banke, za projekte jačanja poslovnog okruženja u Evropi i srednjoj Aziji Lisa Kaestner.
Na ovom skupu učestvuje više od 100 predstavnika iz svih opština u RS-u.