Izvještaj o privatizaciji u RS – nepovoljan!

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Šef Kluba poslanika SDS-a Vukota Govedarica smatra da nije bilo političke volje da se stanje u vezi s privatizacijom u RS popravi te je zatražio da se rasformira Komisija za reviziju privatizacije, jer je potrošila velika budžetska sredstva, a rezultati rada su “ravni nuli”.

 

PDP navodi da je izvještaj “ogledalo odgovornosti, ozbiljnosti i kupaca i prodavaca državnog kapitala”, pa je i poslanik te stranke Slavko Vučurević iznio također niz primjedbi na proces revizije privatizacije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Vojislav Gligić iz DP je ukazao da je od revizije očekivano da se utvrde nelegalne privatizacije, ko je kupio i od kojih sredstava određenu imovinu, jer je bilo slučajeva da kupci nisu imali nijedan dan radnog staža, a trebalo je da se utvrdi ko im je od „korumpiranih političara pomogao u tome“.

 

Od 2007. je trajala revizija privatizacije i ništa od toga nije urađeno, konstatirao je Gligić.

 

Njegov stranački kolega Dragan Čavić kaže da 80 posto primjera privatizacije navedene u ovom izvještaju treba da bude predmet istrage, a ne revizije koju je radila Komisija, po zakonu koji je koncepcijski bio loše postavljen.

 

U Konsolidovanom izvještaju o izvršenoj reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama u RS se tvrdi da je Komisija za reviziju privatizacije preduzeća i banaka u RS utvrdila veliki broj sumnjivih postupaka privatizacije, ali da su oni teško dokazivi.

 

Od osnivanja do danas izvršila je uvid u privatizaciju 199 preduzeća i četiri banke, te zaključila da postoji osnovana sumnja da je na nezakonit način izvršena privatizacija državnog kapitala u 96 firmi.

 

Od toga se 72 privatizacije odnose na postupak metodom licitacije, 13 na prodaju nekretnina iz pasivnog podbilansa, šest na pripremu privatizacije, četiri na privatizaciju banaka i jedna na izvršenje ugovorenih obaveza.

 

Međutim, takvo mišljenje nisu imali i pravosudni organi.

 

”Svi predmeti u kojima je Komisija zaključila da postoji osnovana sumnja u zakonitost provedenih privatizacija dostavljeni su nadležnim institucijama na daljnji postupak i procesuiranje. Pravomoćnim presudama Okružnog suda Banja Luka i Vrhovnog suda RS-a zaključeno je da su sumnje Komisije za privatizaciju nedovoljno uvjerljive i da su provedeni postupci privatizacije u skladu sa zakonom”, navodi se u izvještaju koji su razmatrali entitetski parlamentarci.

 

BUKA je još ranije, kroz seriju svojih tekstova,pisala o procesu privatizacije koji je u najmanju ruku protekao u sumnjivo i da sve podsjeća na dobro organozovan način kako da se pojedinci u RS ekstremno obogate.

 

Za Buku je svoj komentar dao i analitičar Siniša Božić koji nam je kazao kako je “privatizacijom Republika Srpska poklonila ključne resurse (novčani efekat, vidjeli smo, je jako slab), u stečajevima (dobar dio namjerno izazvan), je imovina onih preduzeća koja su nešto vrijedila, 100% prešla u ruke korumpiranih pojedinaca sa političkim vezama, pri čemu je kapital malih akcionara – potpuno uništen. Stopa nezaposlenosti prije privatizacije, 1998. godine je bila 38%, 2011. godine iznosi 40%”

 

“Upravo je privatizacija bila glavni izvor milionskog neosnovanog bogaćenja pojedinaca, koji nikad nisu sankcionisani za ono što su uradili. Revizija privatizacije iz 2006. godine je još jedna farsa i lažno obećanje stranaka na vlasti, koja je doživjela potpuni debakl. Sve aktere političkog života od 1998. godine, do današnjih dana, ako imaju imalo morala, treba da bude sramota za ono što su uradili privredi sopstvene zemlje, kroz privatizaciju. Da živimo u iole pravnoj državi, kakva BiH svakako nije, malo bi nam bilo zatvorskih jedinica za sve one koji su se na tako sraman način nezakonito i nezasito bogatili” kazao nam je Siniša Božić.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije