Inicijativa Ustavnom sudu RS: Da li su mjere Republičkog štaba nezakonite?!

 

Odbornik PDP-a u Banjaluci Milko Grmuša pisao je Ustavnom sudu Republike Srpske. On je podnio inicijativu za pokretanje postupka za ocjenjivanje zakonitosti pojedinih tačaka Zaključka o sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona (COVID-19) u Republici Srpskoj, donesenim od strane Republičkog štaba za vanredne situacije. 

Kako kaže, na ovaj način se naređuju mjere koje, po zakonu, taj štab ne može da naredi i kojima se ograničavaju određena ustavom i zakonom zajemčena prava građana.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Treba napomenuti da sudovi u Srpskoj već donose rješenja kojima oglašavaju nezakonitim kažnjavanja građana od strane policijskih i inspekcijskih organa, a koja su izvršena na osnovu zaključaka Republičkog štaba za vanredne situacije. Zbog toga je važno da Ustavni sud što prije razriješi ovu situaciju. Ministar zdravlja, po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti već ima mogućnost i pravni osnov da uvede vanredne mjere za sprečavanje širenja svih zaraznih bolesti, uključujući i koronu”, rekao je Grmuša.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Inače, Osnovni sud u Prijedoru oslobodio je prije pola godine odgovornosti lice koje je prekršajno kažnjeno zbog kršenja zabrane kretanja za vrijeme policijskog časa u Republici Srpskoj, a na osnovu Zaključka Republičkog štaba za vanredne situacije.
Podsjećamo, policija je kaznila Prijedorčanina 13. aprila prošle godine zato što je zatečen u vozilu na ulici u 20 časova i 30 minuta, pola sata nakon početka policijskog časa.

Osnovni sud je donio rješenje kojim Prijedorčanin nije kriv iz razloga što se naredba Republičkog štaba za vanredne situacije, koji je propisao kazne i zabranio kretanje, ne može smatrati za obavezujuću, jer se ne radi o državnom organu. Sud je utvrdio da u u vrijeme činjenja radnje od strane okrivljenog, “nije bilo na snazi rješenje niti naredba državnog organa u vezi s ograničenjem ili zabranom kretanja ili zadržavanja lica na određenim javnim mjestima ili područjima” Zaključak o ograničenju i zabrani kretanja lica na teritoriji Republike Srpske od 6. aprila 2020. godine i Zaključak o produženju primjene tog zaključka od 13. aprila 2020. godine je donio Republički štab za vanredne situacije kojeg osniva Vlada Republike Srpske a koji predstavlja operativno-stručno tijelo.

Prema tome, Republički štab za vanredne situacije nije državni organ”, piše u presudi prijedorskog Osnovnog suda. 

Presuda dalje pojašnjava kako Republički štab za vanredne situacije jeste mogao da donese preporuke za uvođenje zabrane kretanja, ali da su naredbe ili zabrane morale da budu donesene od zvaničnog državnog organa, što nije učinjeno.

A upravo na ovo se poziva i Grmuša u svojoj inicijativi koju je predao Ustavnom sudu.

sudija Milan Blagojević je za BUKU rekao da su institucije zakazale u pogledu borbe protiv korona virusa kada je u pitanju pravo.

“Nažalost, moram reći da su na tom svojevrsnom pravnom frontu borbe protiv virusa korona vlasti u Republici Srpskoj pokazale priličnu dozu nebrige za tim da njihove odluke budu u skladu sa Ustavom Republike Srpske, počevši od neobjavljivanja propisa u Službenom glasniku Republike Srpske, što je obaveza koju za svaki propis jasno određuje Ustav Republike Srpske, preko donošenja propisa koji nemaju uporište u tom istom ustavu itd.”, rekao je Blagojević. 

Trenutno se niko u institucijama ne obazire na navode stručnjaka i presude sudova. U stvari, oni ih odbacuju i ne žele prihvatiti, pa će biti zanimljivo vidjeti kakav će biti odgovor Ustavnog suda na inicijativu Milka Grmuše. 
 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije