Uplata koja je bila namenjena poslovnom partneru u Rumuniji tako je zahvaljujući hakerskom upadu u mejl preusmerena na račun u Velikoj Britaniji.
U drugom slučaju novac je sa računa firme iz Republike Srpske trebao biti isplaćen poslovnom partneru u Grčkoj, ali je haker upao u poslovnu komunikaciju mejlom, izmenio broj računa, pa je novac na kraju završio – u Nigeriji.
“Razlog zbog kojeg se hakeri odlučuju za Nigeriju jesu tamošnji zakoni. Naime, da bi se novac vratio žrtva mora otići u ovu afričku zemlju i zatražiti istragu. Prošle godine ovo je pokušao jedan državljanin EU, ali se nikada nije vratio kući”, objasnio je izvor “EuroBlica” blizak MUP-u Republike Srpske.
Zahvaljujući velikoj međunarodnoj istrazi koju je nakon otkrivanja sajber pljački pokrenulo Odeljenje za visokotehnološki kriminalitet MUP-a Republike Srpske haker odgovaran za štetu od ukupno pola miliona KM lociran je i uhapšen u Jordanu, gde ga očekuje sudski postupak.
Izvor “EuroBlica” blizak sajber inspektorima MUP-a Republike Srpske otkriva da se korisnička imena i šifre građana Republike Srpske, kao i mnoge druge, prodaju na zabranjenim hakerskim forumima širom sveta.
“U cilju sprečavanja ove vrste krivičnih dela Odeljenje za visokotehnološki kriminalitet MUP-a intenzivno radi na pronalasku korisničkih imena i šifri za mejlove građana Srpske, a koji se nude na prodaju na hakerskim forumima. Ujedno se radi na identifikovanju načina pribavljanja ovih šifri, te identifikovanju osoba koje ih pribavljaju i prodaju”, objasnio je izvor “EuroBlica”.
Izvor je upozorio one koji poslovne transakcije obavljaju putem mejla da svaka tri meseca menjaju korisničko ime i šifre.
“Svetska iskustva pokazuju da je period između krađe korisničkog imena i šifre i njihovog iskorištavanja u cilju prevare najčešće oko tri meseca. Upravo iz tog razloga neophodno je u tom periodu promeniti šifru barem jednom kako bi se sprečila njena eksploatacija”, objasnio je izvor blizak MUP-u Republike Srpske.
Komplikovane istrage
Iz MUP-a Srpske navode da je istraživanje navedenih krivičnih dela izrazito teško s obzirom da se radio o međunarodnom kriminalu, za čije rešavanje je neophodna intenzivna saradnja sa stranim policijskim agencijama, što sa druge strane zna biti povezano sa velikim pravnim i proceduralni problemima.
“Prilikom istrage MUP ima značajnu podršku bankarskog sektora iz Republike Srpske, ali i partnerskih agencija u inostranstvu”, zaključio je izvor blizak MUP-u Republike Srpske.