Evo šta građanima poručuju iz Veterinarskog instituta RS "Dr Vaso Butozan"

 “Imajući u vidu iznenadnu, brzu i veliku količinu vode na pojedinim poplavljenim područjima, veliki broj domaćih životinja nije mogao da bude spašen. Uginule životinje ostale su pod vodom, a nakon povlačenja vode leševi se nalaze na ulicama, u šupama, dvorištima”, saopšteno je iz Instituta.

 

Prema njihovim navodima, narednih dana očekuje se i visoka temperatura vazduha, što može dovesti do bržeg raspadanja leševa, a samim tim i širenja zaraznih bolesti koje mogu ugroziti zdravlje ljudi i životinja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Iz Instituta upozoravaju da je hrana životinjskog porijekla meso, mlijeko, jaja i drugi proizvodi koja je bila u kontaktu sa poplavnom vodom opasna za ljudsku upotrebu, ukoliko nije u originalnim pakovanjima i zaštićena od direktnog kontakta sa vodom.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Hrana za životinje u poplavljenim područjima je, takođe, opasna za upotrebu.

 

Preporuka je i da se odmah po povlačenju vode planira i sprovodi neškodljivo uništavanje leševa uginulih životinja, uz prethodno planiranje mjesta zbrinjavanja, a građani ne treba da sami zbrinjavaju životinje, nego da odmah obavijeste nadležne opštinske službe i zajedno s njima da preduzimaju mjere.

 

Nakon uklanjanja uginulih životinja, treba očistiti i oprati objekte, opremu i pribor, a na kraju, u objektima izvršiti dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju svih kritičnih mjesta kao što su farme životinja, pogoni prehrambene industrije, skladišta, prodavnice hrane i drugo.

 
 
 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije