Nakon Bejruta, Istanbula i Dubaia, došao je red da testiramo i ovaj prelijepi maraton koji je okupio 19 000 startera širom svijeta.
Uprkos kulturnoumjetničkom naslijeđu, Barselona je danas ipak najpoznatija u svijetu po fudbalskom klubu, ali za vrijeme maratonskog vikenda, trka je bila u centru pažnje i glavna informacija na svim vijestima.
Ukupna zarada grada Barselone od ove manifestacije iznosi 18 miliona eura i, naravno, podijeljena je na restoranske objekte, hotelski smještaj i mnogo drugih zabavnih aktivnosti za turiste, uključujući i muzeje kojima Barselona obiluje. Osim što trčite, ukoliko ste još i organizator utrka poput mene, onda ovakav finansijski pokazatelj ima i dodatnu težinu i uvijek je dobar argument za razgovore sa gradskim vlastima u vezi sa organizacijom utrka.
Par riječi o samoj online registraciji i nazivu trke koji je bio izvor konfuzije. Maraton se zove „Cirih maraton“, zbog istoimene osiguravajuće kuće, koja je postala glavni sponzor projekta i na web stranici sa istom adresom se zaista prvo upitate da ne idete greškom na Cirih maraton.
Posjeta maratonskom sajmu i podizanje broja su naravno bili glavne aktivnosti prije same trke. Marathon Expo je na istom mjestu gdje su start i cilj trke i evo nam već prve pozitivne stvari, jer onda na sam dan trke nemate više stres vezan za dolazak u zonu starta/cilja, jer ste već podigli broj na istom mjestu. Zona je zaista ogromna i ako vam nedostaje bilo šta od arsenala prehrambenih ili odjevnih proizvoda koje trkači koriste, sve možete naći na Marathon Expo. Sve je lijepo označeno i jasno. Nakon podizanja majice i broja, prelazite u zonu gdje su izloženi proizvodi odnosno štandovi. Prilikom upisa, na poklon se dobije već uobičajena specijalna i lagana sportska majica kratkih rukava, u ovom slučaju marke Asics.
Erol Mujanović
Drugi dio perioda prije samu trku je sačinjen od punjenja rezervi kalorija i od relaksacije ili nekih laganih i zabavnih aktivnosti. Za carbo loading nema nikakvih problema, Barselona obiluje restoranima različitih kuhinja svijeta, a i njihovi tapas barovi se nalaze na svakom koraku i bez problema možete jesti šta god izaberete.
U mom slučaju, dva dan pred trku, opcija je bio tapas bar sa timom koji mi je bio podrška u Barseloni, a sam dan pred trku ipak talijanski restoran, na čiju sam hranu više navikao. Ako ste ljubitelj dobrog fudbala i španske lige, svaki vikend bi trebalo da ima bar jedna utakmica u Barseloni, jer ako ne igra jedan domaći klub, onda igra drugi. Tako sam naišao na utakmicu koja je zvučala odlično (ljuti rivali Espanjol – Atletico Madrid), ali koja je završena sa 0-0.
Tako je polako, ali sigurno, došlo vrijeme i za samu trku. Start maratona je u 08h30, što mi je bila dobra i lijepa novina nakon jutarnjih startova u 07h na Beirut i na Dubai maratonu. Što se tiče trase trke, ona je prosto izvandredna i prelijepa. Djeluje kao da ju je napravio profesionalni turistički vodič, jer vas provede kroz sve glavne znamenitosti grada Barselone, a pored nekih čak protrčite i dva puta. Sa jedne strane, lijepa trasa trke, a sa druge strane, neumorna i brojna publika doprinose da dobijete dodatnu energiju i trčite maraton još bolje nego što ste očekivali.
Španci su zaista sportska nacija, poput utrka u Italiji, veoma cijene i poštuju trkače i duž trase maratona vas bodri preko 100 000 ljudi. Za postizanje vašeg cilja, odnosno vremena, tu su i pejsmejkeri od 3h pa nadalje. U zoni starta ste takođe pozicionirani u grupu određenu na osnovu vašeg ciljanog vremena, tako da je manje preticanja i promjene ritma tokom trke, jer sporiji trkači startaju posljednji.
Okrepne stanice su takođe odlične i pomažu da se lakše podnese par blagih, ali dugih uzbrdica prisutnih na trasi trke, a neki usponi, iako blagi, duži su od jednog kilometra. Posebno teško padne zadnji blagi uspon, koji traje gotovo dva zadnja kilometra trke i koji se umornim nogama čini kao da je uspon sa nagibom od 10%. Sa druge strane, vremenski uslovi su bili idealni, sunčano i prohladno vrijeme, sa temperaturom koja se kretala većinom trke od +10 do +15 stepeni, zaista su jako pogodni za trčanje maratona. Upravo u tim granicama vanjske temperature se i obaraju svjetski rekordi, što mi taj dan ipak nije pošlo za rukom ☺.
Finiš trke je takođe krajnje masovan i, uz jaku podršku i bodrenje, jednostavno ste primorani ubrzati u finišu, prije nego što se zaustavite nakon prolaska kroz cilj, čekajući zasluženu medalju. Mislite da nemate više ni atom snage u tijelu, ali noge ipak ubrzaju i postane čak i zabavno. Moje finalno vrijeme je bilo 3:45’ i sa njim sam poprilično zadovoljan, s obzirom na dugu i hladnu zimu tokom koje je bilo naročito teško raditi duge treninge.
Trka u Barseloni
Sama finišerska medalja je, rekao bih, jedina prosječna tačka ovog nadprosječno lijepog i dobro organizovanog maratona. Vrpca medalje je malo kratka i jedva je prešla preko moje balkanske glave. Sama medalja, po dizajnu i dimenzijama, takođe je prosječna, a po ljepoti je daleko od one koja vas već čeka na Sarajevo polumaratonu 20.09.2015. Okrepna stanica u zoni finiša je odlična (agrumi isjeckani na četvrtine, banane i jabuke takođe izrezani u komade, suho voće za brzi povrat energije), a osim hrane dobijete i flašu vode i flašu energetskog napitka. Drugim riječima, „zagrabi i uživaj“, prije fajronta. Preuzimanje stvari nakon cilja se takođe brzo odvija, uprkos brojnim trkačima, i tu se takođe vidi veliki profesionalizam, jer su sve aktivnosti od početka do kraja pomno isplanirane i kvalitetno sprovedene.
Sve u svemu, jako topla preporuka i za ovaj maraton, kao i za Bejrut. Konekcije i letovi nisu komplikovani za Barselonu i iz većine gradova možete letjeti uz maksimalno jedno presjedanje.
Troškovi smještaja ovise o tome kako i kada se snađete, postoje brojni hosteli gdje noćenje sa doručkom ne prelazi 20 eura, što je više nego prihvatljivo. Iznos startnine je takođe u evropskom prosjeku za maraton (od 60 do 80 Eur) i cijena je niža od maratona u Parizu, Berlinu, Londonu i skandinavskim zemljama. Računajte 15 do 20 Eur za malo bolji obrok sa pićem.
Erol Mujanović je suosnivač škole trčanja „Klix“ iz Sarajeva i direktor udruženja „Marathon“ Sarajevo koje organizuje sarajevski polumaraton i utrku „Djevojke na trčanju“.
Vezan tekst:
Erol Mujanović: Sve vrste rekreativnog trčanja doživljavaju pravi procvat