Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine odlučila je da za potrebe smještaja zaposlenih i Regionalnog centra u Banjaluci otkupi poslovni objekat “Grand Trade”, čiji je vlasnik Mile Radišić. Vrijednost ugovora iznosi 99 miliona konvertibilnih maraka.
Odluku o prihvatanju ove ponude donio je i vlastoručno potpisao direktor UIO BiH Zoran Tegeltija, i to 24. jula ove godine.
Na ovaj način, kako sada stvari stoje, zatvara se višegodišnji proces tokom kojeg je zgrada “Grand Trade” bila jedina ozbiljna opcija u opticaju, dok su prethodni tenderi, praćeni brojnim kritikama na račun visoke cijene, više puta propadali.
Tegeltijinom odlukom kupovina je strukturisana u dva odvojena segmenta.
Prvi dio odnosi se na objekat namijenjen Glavnoj kancelariji UIO, za koji je prihvaćena cijena od 56.929.256 KM bez PDV-a, odnosno 66.607.346 KM sa uračunatim porezom.
Drugi dio podrazumijeva kupovinu prostora za Regionalni centar Banjaluka, po cijeni od 27.322.680 KM bez PDV-a, odnosno 31.967.535 KM sa PDV-om.
Prema navodima UIO, firma Grand Trade dostavila je svu potrebnu dokumentaciju kojom potvrđuje ispunjavanje uslova iz tenderske dokumentacije.
Kupovinu objekta odobrila je UIO još 26. marta 2025. godine, dok je postupak javne nabavke pokrenut 1. aprila. U tu svrhu, iz budžeta institucije već je bilo predviđeno ukupno 99,5 miliona KM.
Iz UIO ističu da su se nakon objave javnog poziva suočili s nekoliko žalbi na tenderske uslove, koje su u narednim mjesecima korigovane, nakon čega je tender zatvoren 9. juna.
Na tender se – kao i u svim prethodnim pokušajima – javio samo jedan ponuđač: Grand Trade. Firma je dostavila ponudu svega 55 minuta prije isteka roka, u 11 sati i 5 minuta.
Po zatvaranju konkursa formirana je komisija za javne nabavke, koja je 23. jula ocijenila da Grand Trade ispunjava sve potrebne kriterijume.
U Mišljenju koje je dostavljeno rukovodstvu UIO navedeno je da objekti posjeduju građevinske i upotrebne dozvole, validnu imovinsko-pravnu dokumentaciju, te da je ponuđena cijena u skladu s procijenjenom vrijednošću i tržišnim standardima.
Zaključno, ponuđač je upozoren da, ukoliko smatra da je tokom postupka došlo do povrede Zakona o javnim nabavkama, ima pravo da u roku od deset dana podnese žalbu.
Džaba pokušaji da se zaustavi kupovina: Komisija PSBiH, revizori, opozicija i međunarodna zajednica uzalud upozoravali
“Zbog ozbiljnih sumnji u nezakonitosti tokom procesa javne nabavke, Savjet ministara BiH mora u roku od sedam dana zaustaviti kupovinu zgrade u Banjoj Luci namijenjene Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, vrijedne čak 103 miliona KM”
Ovaj zahtjev predstavljao je jedan od četiri zaključka Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH, koja je 14. aprila 2025. godine uputila svoje preporuke poslanicima na usvajanje.
Tokom dvomjesečnih saslušanja pred Komisijom, izjave su dali direktor UIO BiH Zoran Tegeltija, sindikalni predstavnici, kao i državni revizori, koji su govorili o dugogodišnjem i kontroverznom procesu nabavke zgrade u Banjaluci.
Komisija je posebno istakla neprihvatljivo povećanje cijene zgrade sa početnih 38 na 103 miliona KM, te jasno ukazala na indicije da se pogodovalo jedinom ponuđaču – kompaniji “Grand Trade”, u vlasništvu Mile Radišića.
Predloženo je da se umjesto kupovine postojeće zgrade, Savjet ministara i UIO obavežu da u saradnji s Gradom Banjaluka pronađu adekvatnu lokaciju i započnu transparentnu izgradnju novog objekta.
Četvrtim zaključkom predlaže se parlamentu da uputi Izvještaj Komisije za borbu protiv korupcije Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, s obzirom na uočene nezakonitosti, indicije o koruptivnom postupanju, te političkom pogodovanju u procesu raspisivanja javne nabavke i obezbjeđenja budžetskih sredstava.
Predsjedavajući Komisije Branislav Borenović poručio je da se radi o “kupovini pogodovanog objekta čiji vlasnik ima bliske veze s vrhom vlasti”, dodajući da je cijeli proces osmišljen tako da favorizuje jednog ponuđača.
„UIO godinama funkcioniše bez problema na postojećih 8.900 kvadrata, a sada se, odjednom, traži čak 17.000 m² – i to isključivo u zgradi čiji je vlasnik blizak političkom vrhu. Radi se o jasnoj zloupotrebi javnog novca i institucionalnom skandalu“, zaključio je Borenović.
Podsjećanja radi: Tenderi pisani za Grand Trade, budžeti „nategnuti“ da bi posao prošao
Uprava za indirektno oporezivanje na Portalu javnih nabavki 1. aprila objavila je Obavještenje o nabavci – otvoreni postupak javne nabavke za kupovinu postojećeg građevinskog objekta na području Grada Banja Luka za potrebe smještaja zaposlenih i prateće opreme UIO za Glavnu kancelariju i sjedište Regionalnog centra Banja Luka.
“Kompletna tenderska dokumentacija za predmetnu nabavku može se pronaći na portalu javnih nabavki. UIO poziva sva fizička i pravna lica koja imaju interes i ispunjavaju uslove da učestvuju u proceduri javne nabavke, te da svoje ponude dostave u roku od 45 dana” navedeno je u saopštenju UIO BiH.
Prema obavještenju o nabavci, UIO traži izgrađen građevinski objekat čija je procijenjena vrijednost za Glavnu kancelariju 57.692.307,69 KM, a za sjedište Regionalnog centra Banjaluka 27.350.427,35 KM takođe bez PDV-a. Ukupna vrijednost nabavke je 85.042.735 KM bez PDV-a, što je ukupno 99,5 miliona KM sa PDV-om.
Opozicija u RS od samog početka ukazuje na sumnje u vezi sa ovim tenderima, ističući da je jedini cilj vlasti da se kupi isključivo zgrada firme, čiji je vlasnik Mile Radišić, poslovni partner Milorada Dodika, lidera SNSD-a.
2007. godine UIO BiH je prvobitno raspisala javni oglas za kupovinu zemljišta u Banjaluci na kome bi gradila svoju zgradu, ali nije dostavljena nijedna ponuda.
Nakon toga je Savjet ministara BiH, na prijedlog Upravnog odbora UIO BiH, 2013. godine dozvolio da Uprava raspiše tender za kupovinu poslovnog objekta u Banjaluci. Tada je odobreno 36 miliona KM za zgradu i još 1,9 miliona KM za opremanje. Godinu dana kasnije, UIO rapisuje javni oglas za kupovinu objekta, na koji nije stigla nijedna ponuda. Isto se ponovilo i 2017. i 2018. godine.
Nakon svega ovoga, raspisuje se novi tender sa nešto “jasnijim” gabaritima zgrade. Po tom tenderu, traži se 8.500 kvadrata kancelarijskog prostora za Glavnu kacelariju UIO BiH, i 3.500 kvadrata kancelarijskog i 3.000 m² tehničkog prostora za potrebe Regionalnog centra Banjaluka. Na ovaj tender javlja se jedna jedina prihvatljiva ponuda – ona koju je ponudio Grand Trade Mile Radišića. Takva zgrada košta blizu 100 miliona KM, odnosno 98,5 miliona KM, koliko ju je procijenio vještak.
Savjet ministara na sjednici održanoj 6. juna 2022. godine utvrđuje odgovor na inicijativu poslanika Branislava Borenovića i Mire Pekić iz 2021. godine, u kojoj se traži da se postupak javne nabavke poništi.
Sredinom januara 2023. godine na javni oglas UIO BiH ponovo stiže jedina ponuda – ona od kompanije Grand Trade Mile Radišića.
„Konstatovano je da je u traženom roku stigla jedna ponuda i to od ponuđača Grand Trade d.o.o. iz Banjaluke, pri čemu je za potrebe kancelarijskog i višenamjenskog prostora (sale za sastanke, prostorije za smještaj servera…), ponuđač dostavio ponudu u količini od 12.280 m² ukupne cijene u iznosu od 71.119.620,00 KM s PDV-om, dok je za potrebe parking prostora ponuđeno 4.740 m² ukupne cijene u iznosu od 27.451.710,00 KM s PDV-om“, saopšteno je iz UIO BiH.
Preskupo? Nema problema – budžet rebalansiran, a američka ambasada upozorava
Krajem juna 2024. godine Nezavisne novine objavljuju potvrđenu informaciju da je UIO poništila javni konkurs zbog previsoke cijene. „Imajući u vidu da je u Budžetu UIO za nabavku/kupovinu pomenutog objekta u Banjaluci raspoloživ iznos od 67.500.000,00 sa PDV-om, komisija je dala prijedlog da se zbog nedovoljnog iznosa sredstava za realizaciju predmetnog javnog oglasa, isti poništi u cjelosti”, pojasnili su za Nezavisne.
Da ne bi “pos'o propo”, pobrinuo se Parlament BiH. Sredinom prošle godine Predstavnički dom BiH usvojio je rebalans budžeta – dodatnih 40 miliona KM. Tako je i ova prepreka uklonjena.
Početkom avgusta 2024. godine oglašava se i američka ambasada: “I Milorad Dodik manipuliše državnim fondovima… Kome će iz Dodikovog kruga ovaj sumnjivi proces dobro doći? Ova vrsta korupcije ima realnu cijenu za stanovnike u RS i širom BiH“.
Revizija: UIO dobio milione koje nije ni tražio
Državni revizori utvrdili su da je UIO dobio znatno više novca nego što je tražio. Ministarstvo finansija i trezora BiH je 16. novembra 2022. predložilo 5 miliona KM, ali je ta cifra kasnije narasla na 39,55 miliona KM – bez dokumentacije i na osnovu usmenih naloga.
Savjet ministara je tokom 2023. dodatno povećao sredstva za ovaj projekat za 31,5 miliona KM – povećanje od 83%.
Savjet ministara sve ozvaničio u novembru 2024. godine
Savjet ministara BiH donosi Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o odobravanju projekta, kojom se provođenje produžava do kraja 2025. godine. Odobreno je 71.400.000 KM za Centralni ured i 32.000.000 KM za Regionalni centar Banja Luka.
„Na ovaj način želi se osigurati trajni smještaj UIO BiH u Banjaluci“, navedeno je.
Plan javnih nabavki izmijenjen je 21. marta 2025. radi brže realizacije kupovine objekta.
Kupovina zgrade „Grand Trade“ za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje BiH ne pokazuje samo propuste u postupku javne nabavke – ona u potpunosti ogoljava mehanizme političkog uticaja, budžetskog manipulisanja i sistemske korupcije u institucijama Bosne i Hercegovine.
Sve ono što su godinama ukazivali revizori, opozicioni poslanici, Komisija za borbu protiv korupcije, pa čak i ambasada SAD-a, na kraju je ignorisano. Umjesto da budu pozvani na odgovornost, akteri ovog procesa su dobili sve što im je bilo potrebno: budžetski novac, političku podršku, formalno odobrenje i – objekat koji je od početka bio jedini u igri.
Javni interes – da se sredstva troše odgovorno i u skladu sa zakonima – potpuno je potisnut interesima pojedinaca i grupa bliskih vrhu vlasti. Uprava, koja je godinama funkcionisala na postojećim lokacijama, sada će se smjestiti u objektu za koji nije bilo nikakve tržišne konkurencije, čija se cijena povećavala i čiji je vlasnik povezan s najvišim nosiocima političke moći.
A kad se ova priča završila, vrijeme je da se pređe na drugu. I tako unedogled.