Kako prenosi list Glas Srpske, poslije izbora Vlade RS, čije je čelo zauzeo premijer Milorad Dodik, Ambasada SAD u BiH je poslala depešu u Vašington u kojoj Stejt department obavještava o sastavu i biografijama ministara.
Tako je u depeši od 6. decembra 2006. godine navedeno je da je Milorad Dodik dobio drugi uzastopni mandat na mjestu premijera Republike Srpske, te da je u Vladi ostalo 11 ministara iz prethodne, uključujući i ključna ministarstva, kao što su finansije i MUP.
“Kao i u prethodnom mandatu jezgro nove Vlade RS čine ministri koji su Dodikovi “insajderi”, navodi se u depeši.
Pored oficijelne biografije Milorada Dodika, u depeši stoji kako su izbori potvrdili istraživanja javnog mnjenja i pokazali da je premijer najpopularniji političar u RS, u velikoj mjeri zahvaljujući njegovom narodskom i direktnom načinu izražavanja.
Za ministra unutrašnjih poslova Stanislava Čađu piše da je blizak i pouzdan Dodikov prijatelj. “Možda zbog toga što štiti svoju birokratsku teritoriju, Čađo se pokazao prilično oštar po pitanju reforme policije. Iako Dodik, a ne Čađo donosi odluke za RS u vezi sa reformom policije, bila bi greška da potcijenimo Čađinu ulogu” navodi depeša koju je objavio Vikiliks.
Dalje u depeši stoji kako je ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović najveći dio karijere proveo u novinarstvu, te da je Željku Kopanji pomogao da osnuje “Nezavisne novine”, da je bio direktor marketinga i glavni urednik “Glasa Srpske”, te direktor marketinga i studija BHRT-a u Banjaluci.
“Iako tehnički nije član SNSD-a, definitivno je Dodikov insajder. Smatra se da je odličan menadžer sa snažnim osjećajem za biznis” ocjena je ambasade SAD u Sarajevu o ministru Antonu Kasipoviću.
Za ministra zdravlja i socijalne zaštite RS Ranka Škrbića stoji da je izuzetno blizak Dodiku i lično i profesionalno.
“On je Dodikov kum. Kao i Čađo i Škrbić potiče iz Dodikovog sela Aleksandrovac. Kao i Dodik i Škrbić je strastveni ljubitelj košarke, koju i igra poluprofesionalno” navodi depeša a prenosi Vikiliks.
Ipak najopskurnija informacija iz depeše u vezi je sa tadašnjim ministrom trgovine i turzima u Vladi RS Predragom Gluhakovićem. Pored poznate biografije navodi se i to da je ranije imao “terapije zbog ozbiljnih bolova u leđima”.
Svakako da se Vikiliks odnosno Ambasada SAD u BiH nije bavila samo Republikom Srpskom. 13. februara 2007. godine je ambasador Douglas Mekhejni poslao depešu u kojoj je administraciju obavijestio i o biografijama ministara u Savjetu ministara BiH.
O svenu Alkalaju napisano je da je dugo bio jedini Jevrej u Ministarstvu vanjskih poslova ali da je i bio vješti diplomata.
Ministar odbrane Selmo Cikotić spomenut je kao kandidat za Komadanta oružanih snaga BiH, ali i to da je oslobođen optužbi za ratne zločine u Bugojnu. “Njegovi hobiji su pucanje, plivanje, skijanje i čitanje” – zanimljivi su hobiji koje je naveo ambasador Meklhejni.
Za ministra civilnih poslova Sredoju Novića depeša govori kako nije pristao da bude u SDS-u i da u ratu nijeučestvovao u zvjerstvima srpske vojske. Novićevu kćerku spomnju kao “zaposlenicu u srpskoj obavještajnoj službi”.
Za ministra bezbjednosti Tarika Sadovića navodi da je Ambasada veoma zadovoljna saradnjom sa njim, da dobro razumije engleski, mada ga nije prijatno slušati kako priča.
Ministar finansija Dragan Vrankić iz HDZ-a BiH uživa podršku predsjednika HDZ-a Dragana Čovića iz vremena kada je bio kantonalni ministar finansija i kada je HDZ politička elita navodno sprovela nezakonite privatizacije, uključujući “Aluminijum”, “Eronet”, hotel “Ero” i “Soko” Vazduhoplovnu industriju navodi Vikiliksova depeša.
Američka ambasada u BiH u depeši od 31. januara 2007. godine navodi spisak od pet najuticajnijih žena u BiH i dostavlja njihove kontakt adrese i brojeve telefona.
Prva na tom spisku je bivši član Centralne izborne komisije Lidija Korać, slijedi predsjednik Suda BiH Meddžida Kreso, režiser Jasmila Žbanić, četvrta je urednik nedjeljnika “Dani” Vildana Selimbegović, a peta zamjenica ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić. Ambasada je tada poslala i dva dodatna imena a to su zamjenica ombudsmana FBiH Amra Kazić i novinarka Duška Jurišić.
I Ambasada u Beogradu je iste godine, samo 1. septembra, Vašingtonu poslala depešu u kojoj je navedeno pet najuticajnijih žena u Srbiji.
Prva na toj listi je novinar Olja Bećković, a za njom slijede novinarke Brankica Stanković i Dragana Milićević, supruga ubijenog premijera Srbije Zorana Đinđića Ružica Đinđić te nekadašnja ministrica poljoprivrede Srbije i potpredsjednica G17 Ivana Dulić-Marković.