Oprema, NGS druge generacije, na kojoj je rađeno sekvenciranje je donacija Svjetske zdravstvene organizacije i u rangu je sa opremom drugih referentnih laboratorija u Evropi. Riječ je o dosada najbolje razvijenoj metodi za istraživanje mutacija SARS-CoV -2 virusa. Virusi su podložni stalnim promjenama što je posljedica njihove evolucije i borbe za opstanak. Nastale varijante mogu biti od značaja (Variant of concern – VOC ili od interesa Variant of interess – VOI). Varijante od značaja utiču na epidemiološku i kliničku sliku kao i imuni odgovor. Varijante od interesa su u fazi istraživanja odnosno imaju značajnu nesigurnost. Cilj je da se ne koriste samo i isključivo kriteriji medicinske dijagnostike već i mogućnosti molekularne biologije. Ova tehnologija otkriva prisutnost SARS-CoV-2 virusa ali istovremeno daje informacije o konkretnom genetskom materijalu virusa.
U prethodnom periodu, u od 13. do 16. aprila, je od 31 izabranih PCR pozitivnih uzoraka sekvencirano 13 reprezentativnih uzoraka kompletnog genoma SARS-CoV-2 virusa.
Na NGS aparatu potvrđeno je da se kod 29 uzoraka (96,6%) ) radi o lozi B.1.1.7 poznatoj kao Variant of Concern (VOC -202012/1), alfa soj, koji je prvi put dokazan u UK 20. septembra 2020., dok je jedan uzorak B. 1.1. varijanta koja ne treba da izaziva zabrinutost. Analizirani uzorci su iz domova zdravlja: Banja Luka (3), Čelinac (3), Laktaši (3), Kotor Varoš (5), Ribnik (1), Srbac (1), Prijedor (4) i Mrkonjić grad (4), Kneževo (1), te iz Opšte bolnice Prijedor (2), Opšta bolnica Istočno Sarajevo (1), Univerzitetska bolnica Foča (2). Ostale varijante kod nas za sada nisu potvrđene.
Sve sekvence su objavljene u međunarodnoj bazi GISAID radi prikaza kretanja mutacija sojeva SARS-CoV-2 virusa. Riječ je svjetskoj naučnoj inicijativi i primarnom izvoru koji nudi otvoreni pristup podacima o genomu korona virusa.