Čavić: Radojičiću je Dodik veliki teret

 Ovim rečima predsednik NDP i kandidat SzP za gradonačelnika Banjaluke Dragan Čavić odgovara protivkandidatu iz drugog bloka, koji je pre sedam dana za „EuroBlic“ izjavio da je Čavić sam sebe proglasio kandidatom, dok iza njega stoji baza i organizacija SNSD.
“Radojičić, ma koliko pokušavao da napravi distancu od politike Milorada Dodika i Nebojše Radmanovića i njihovih bočnih uticaja, on to još ne uspeva”, kaže Čavić u intervjuu za „EuroBlic“.

Po čemu se, kao kandidat, još razlikujete od Radojičića?

Moja ključna prednost je to što oko sebe nemam sive eminencije koja može uređivati politiku Banjaluke, dok on ima obavezu prema onima koji su mu dali mandat. Nemam obavezu prema ljudima koji dve decenije raspolažu gradskim resursima, a prema njima su blagonaklon stav imali svi gradonačelnici iz SNSD, da se ne bi zamerili šefu. Po profesionalnoj vokaciji i bekgraundu u politici sigurno imam respektabilnije iskustvo.

Po profesiji sam diplomirani ekonomista, imam karijeru koja u poslovnom svetu traje od 1981. Radojičić je inženjer elektrotehnike i, koliko mi je poznato, pre funkcije profesionalnog poslanika bio je asistent na Elektrotehničkom fakultetu. Ne želim da budem gradonačelnik koji će celi dan provesti u kancelariji, što je praksa SNSD. Postoje ljudi u okruženju koji su napravili ogroman posao u razvoju lokalne infrastrukture – Milan Bandić u Zagrebu, Zoran Janković u Ljubljani, Goran Ješić u Inđiji ili Palma u Jagodini.

Jesu li to vaši uzori među gradonačelnicima?

Govorim o administraciji koja ima viziju rešavanja lokalnih problema, pod uslovom da postoji inicijativa koja polazi od prvog čoveka.

Radojičić kaže da nije siguran da će svi u SNSD glasati za njega. Hoćete li vi imati taj problem sa glasačima stranaka SzP?

Nisam slep da ne vidim da postoje određeni problemi, ali ne kada sam ja u pitanju. Problemi su u odnosima unutar stranaka i ne ugrožavaju zajednički odnos prema kandidaturi.

Hoće li vas na izborima koštati problemi koji postoje u Gradskom odboru SDS?

Nisam se bavio unutrašnjim odnosima u SDS. Rečeno mi je da ima određenih problema, ali nisam shvatio da su velikih razmera. Pobeda u Banjaluci potrebna je više Savezu za promene nego meni lično.

Vaši koalicioni partneri su pretili da će vam uskratiti podršku ako NDP u Trebinju ne podrži Slavka Vučurevića za gradonačelnika. Da li je ostavka predsednika NDP Trebinje Slobodana Šarabe rešila taj problem?

Mislim da je to preuveličan problem. Istina je da NDP u Trebinju nema dobre odnose sa skupštinskom većinom i da nisu cvetale ruže. Pokušavali smo to pitanje da rešimo, ali realno nije bilo moguće nekoga naterati da glasa mimo svoje volje. Šaraba je toga svestan i podneo je ostavku. Ako je to bio problem, sada je rešen. Takva situacija nije specifična samo za Trebinje, ali je na našu žalost dobila dimenziju koju ne zaslužuje. Ne mogu lični odnosi da ugroze kompletan dogovor u SzP.

Šaraba ipak ostaje na izbornoj listi. Može li vam praviti probleme?

Ne može. On neće učestvovati u izbornom procesu, nema nikakvu funkciju koja bi njegovim stavovima dala relevantnost. Verujem da će poštovati ono što je rukovodstvo tražilo od njega.

Da li će rezultati izbora u Banjaluci odrediti ishod opštih izbora u Republici Srpskoj za dve godine?

Rezultat u Banjaluci uvek ima uticaja na sledeće opšte izbore. Onaj ko upravlja Banjalukom ne upravlja samo najvećim gradom, nego i najvećim resursima, pa čak i izbornim procesom. To je za nas najveći problem jer postoji velika verovatnoća da se izborni rezultat frizira u korist SNSD. 

Kada Gradska izborna komisija unosi podatke u server CIK BiH, imamo sumnje da su u sistem unosili sasvim druge podatke od onoga što je bilo u zapisnicima biračkih odbora. Zato ćemo ovaj put tražiti autentične kopije zapisnika sa svakog biračkog mesta da bismo mogli da saberemo i uporedimo sa onim što ide prema CIK. Angažovaćemo veliki broj posmatrača na postupku unosa podataka.

Banjaluka je maksimalno zadužena. Kako biste napunili budžet?

Grad ne koristi adekvatno vlastite resurse. Gradsko zemljište nije prodavano, nego menjano. Tako je 400 dunuma zemljišta mahinacijama preko Poljoprivredne škole u svoje vlasništvo upisao Budimir Stanković iz vrha SNSD i prodao ga „Bingu“. Epilog je taj da je Pravobranilaštvo pod političkim pritiskom s vrha, mimo odluke gradske vlasti, pristalo na vansudsko poravnanje u kome je odustalo od sudskog postupka u kom grad traži da mu se oteta parcela vrati.

Po cenovniku Gradske uprave, jedan dunum vredi 400.000 KM, pa saberite koliko je to novca. Sve su to posledice vladavine stranke kojoj pripada Igor Radojičić. On ne može da se amnesira od onoga što su radile njegove kolege iz stranke, perući ruke od njih. U tome je razlika između nas.

Navedite nekoliko stvari po kojima će Banjaluka biti prepoznatljiva, ako pobedite.

Biće izgrađen sistem pročišćavanja otpadnih voda koje odlaze u Vrbas u gradskoj zoni. Možemo da uradimo nešto slično što je uradio grad Bijeljina, a to je finansiranje grantovima. Pre toga, morao da restrukturišemo dug. Takođe, ne smemo da dočekamo 25 godina od rata bez centralnog spomenika palim borcima, koji se neće nalaziti pored Ferhadije, nego u centru – na parkingu kod „Kraša“ ili na mestu gde je spomenik Tisi Milosavljeviću. Biće rešen problem Toplane, koja će poslovati pozitivno. 

Grad će imati više vrtića, a nastojaćemo da dobijemo veliki centralni park od 20 hektara, banjalučki Košutnjak, na prostoru „ekonomije“ na Laušu. Za dve godine moramo da rešimo pitanje vrhunskog banjalučkog sporta. Klubovi moraju da dobiju više novca iz budžeta, ali grad mora da nađe i odgovarajuće sponzore. Sada su Gradskoj upravi vezane ruke jer imaju šefa kome je draža Igokea iz Laktaša. To razumem iz ugla Milorada Dodika, ali ne razumem iz ugla bilo kog Banjalučanina.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije