Ministarstvo rada i boračko- invalidske zaštite Republike Srpske apeluje na sve poslodavce da, zbog izuzetno visokih temperatura vazduha, izvrše preraspodjelu radnog vremena i tako zaštite zdravlje radnika.
"S obzirom da u zakonodavstvu Republike Srpske nisu propisani minimalni zahtjevi u pogledu uslova rada radnika na otvorenom u nepovoljnim mikroklimatskim uslovima (kao što je velika vrućina), a nije propisano ni pri kojim bi mikroklimatskim uslovima poslodavci trebali da obustave radove (jer postoji opasnost po život i zdravlje radnika), ministarstvo poziva sve poslodavce Republike Srpske da radno vrijeme na otvorenom prilagode vremenskim uslovima i tako zaštite zdravlje svojih radnika", saopšteno je iz Ministarstva.
Nesporno je da učestale vrućine utiču na zdravlje radnika, posebno onih koji rade na otvorenom i duže vrijeme su izloženi suncu zbog obaveza prema poslu, zbog čega dolazi do pada koncentracije u radu i mogućnosti povrjeđivanja radnika.
"Međunarodni standard ISO 7243 definiše uslove i kriterijume izvođenja radova u uslovima visokih teperatura, a jedna od mjera je izbjegavanje rada u najtoplijem dijelu dana. Stoga, apelujemo na poslodavce da i oni primijene ovaj standard i da izvrše preraspodjelu radnog vremena, na način da se radnici ne nalaze na otvorenom u najtoplijem dijelu dana, uz napomenu da i za rad u zatvorenim prostorijama treba obezbijediti rashlađivanje prostorija kako bi se zaštitilo zdravlje radnika", pojašnjavaju.
U skladu sa gore pomenutim standardom u zavisnosti od utvrđenog toplotnog indeksa koji je mjerodavan za uslove rada na otvorenom, u uslovima visokih temperatura predviđeni su načini izvođenja radova i mjere rada za date uslove kao i preporuke za poslodavce i radnike vezano za prevenciju, koje će pomoći da se rizik od izloženosti visokim temperaturama na radnom mjestu svedu na najmanju moguću mjeru.
Te mjere su:
blagovremena organizacija posla u nepovoljnim mikro-klimatskim uslovima, što obuhvata preraspodjelu radnog vremena,
rotacija poslova,
izbjegavalje rada u najtoplijem dijelu dana (od 11 do 15 časova,)
uvođenje dodatne radne snage kod ekstremnih uslova,
osiguranje odgovarajuće rashlađene prostorije za odmor,
nošenje lagane zaštitne odjeće i obuće.
Preporučuje se Republičkoj upravi za inspekcijske poslove da češćim obilascima poslodoavaca čija se djelatnost odvija na otvorenom prostoru, kontrolišu da li se poslodavci pridržavaju preporuka ministarstva i da li organizuju rad na način da zaštite zdravlje radnika.
Povodom ekstremno visokih temperatura i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite upozorava građane Republike Srpske da u narednom periodu, koliko god je to moguće, što manje vremena provode na otvorenom, posebno u najtoplijem periodu dana od 10 do 17 časova.
"Velike vrućine mogle bi uticati na većinu populacije, te se preporučuje, boravak u zatvorenim i rashlađenim prostorijama, izbjegavanje teških fizičkih radova, češće tuširanje mlakom vodom i uzimanje što više tečnosti. Ovo se posebno odnosi na hronične bolesnike kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem", saopšteno je iz Ministarstva.
Prilikom izlaska iz kuće, preporučuje se maksimalna zaštita od UV zračenja, boravak u hladu kada god je to moguće, uzimanje veće količine tečnosti uz izbjegavanje alkohola i napitaka sa puno kofeina i šećera, manji, laganiji obroci tokom dana, kao i korišćenje široke, svijetle odjeće od prirodnih materijala, šešira sa širokim obodom i sunčanih naočala.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite posebno upozorava roditelje da, u ovom periodu, zaštite svoju djecu koja često borave napolju, da ih ni na kratko ne ostavljaju same u parkiranim vozilima, te da se pridržavaju svih preporučenih mjera za zaštitu od visokih temperatura.