Vrijeme u BiH danas će biti nestabilnije, uz lokalne pljuskove i grmljavinu, dok je ponegdje moguće i nevrijeme. Ipak, padavine neće biti dovoljne da prekinu dugotrajnu sušu.
Tokom dana očekuje se porast naoblake, a lokalno će biti kiše, pljuskova i grmljavine. Najveća mogućnost za jače pljuskove i nevrijeme postoji na području sjeverne, sjeveroistočne i istočne Bosne.
Padavine će biti izrazito neujednačene. Dok će pojedini krajevi dobiti kratkotrajno osvježenje i obilniju kišu, druga područja mogla bi ostati potpuno suha.
Kiša može ostaviti tragove pijeska
Zbog povećane koncentracije saharskog pijeska i prašine u atmosferi, ponegdje se očekuje i takozvana „prljava kiša“.
Nakon padavina na automobilima, prozorima i drugim površinama može ostati vidljiv sloj prašine i sitnih čestica pijeska.
Temperature će biti nekoliko stepeni niže nego prethodnog dana, ali će i dalje ostati visoke i u ljetnim okvirima.
Suša se nastavlja
Iako će današnji pljuskovi donijeti ponegdje značajniju količinu kiše, meteorolozi upozoravaju da to neće predstavljati kraj sušnog perioda.
Padavine će biti previše lokalizovane i neujednačene da bi značajnije popravile stanje vlage u zemlji.
Prema trenutnim prognozama, vruće i uglavnom suho vrijeme nastaviće se i narednih dana, pa će i početak septembra proteći u ljetnom vremenskom ritmu.
Drugim riječima, pred nama je kratkotrajno osvježenje, ali ne i potpuna promjena vremenskog obrasca.
Gužve na granicama
Istovremeno, vozače danas očekuju gužve na pojedinim graničnim prelazima.
Prema informacijama Auto-moto saveza Republike Srpske, duge kolone zabilježene su na izlazu iz BiH na prelazima Velika Kladuša i Izačić, kao i na ulazu u BiH na Zupcima.
Na prelazima Brod–Slavonski Brod, Gradiška–Gornji Varoš i Bijača–Nova Sela nema većih gužvi na izlazu iz BiH, ali su duža zadržavanja zabilježena prilikom ulaska u Hrvatsku.
Na ostalim prelazima čeka se između 10 i 30 minuta.
Radovi i obustave na putevima
Saobraćaj se uglavnom odvija bez većih problema, ali vozače očekuje nekoliko važnih ograničenja.
Zbog minerskih radova, na magistralnom putu Lapišnica–Ljubogošta, u mjestu Han Derventa, povremeno će dolaziti do obustave saobraćaja u trajanju od pet do 10 minuta, u periodu od 7 do 15 časova.
Na putu Gradiška–Kozarska Dubica, kod Orahovе, aktivirano je klizište, zbog čega se vozačima savjetuje dodatni oprez.
Na dionici Prijedor–Gornji Jelovac saobraćaj se odvija jednom trakom.
Saobraćaj je potpuno obustavljen na magistralnom putu Jajce–Crna Rijeka, u mjestu Podmilačje, a vozila koriste alternativni pravac preko Mrkonjić Grada.
Na autoputu A1, zbog radova, zatvorena je poddionica Golubinja–Nemila, dok je saobraćaj preusmjeren na magistralni put M-17.
Na magistralnim putevima Tuzla–Bijeljina i Jablanica–Blidinje dozvoljen je saobraćaj vozilima do 3,5 tone, dok je za teža vozila i dalje na snazi zabrana.
Zbog sezone godišnjih odmora, stanje na granicama i dalje se brzo mijenja, pa se vozačima savjetuje da prije polaska provjere stanje na graničnim prelazima i, gdje je moguće, izaberu manje opterećene pravce.