Španija postavila ultimatum Italiji da ukine granične kontrole

Španija je u petak postavila ultimatum talijanskoj desničarskoj vladi da ukine granične kontrole uvedene kao odgovor na migracijsku krizu u španskoj sjevernoafričkoj enklavi Ceuta.

– Ako to ne učini do nedjelje, 9. augusta, Španija će biti prisiljena poduzeti proporcionalne mjere kako bi zaštitila interese i dostojanstvo svojih građana – citirali su španski javni emiter RTVE i drugi lokalni mediji izjavu ljevičarske vlade.

Madrid smatra kontrole “nepoštenim, suprotnim interesima EU i diskriminirajućima prema španskom stanovništvu”, navodi se u saopćenju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nije bilo neposrednog odgovora vlade u Rimu. Italija je prošle subote suspendovala schengenska pravila o slobodnom kretanju sa Španijom kao odgovor na migracijsku krizu u Ceuti, gdje je oko 72.000 ljudi privremeno prešlo na teritoriju iz susjednog Maroka.

Italijanska premijerka Giorgia Meloni opisala je granične kontrole kao “vanrednu mjeru” poduzetu “kako bi se garantovala nacionalna sigurnost i spriječile moguće posljedice” za Italiju.

Italija nema kopnenu granicu sa Španijom, pa se mjera koju je najavila Meloni odnosi na pomorski i zračni promet. Kontrole su prvenstveno usmjerene na putnike koji nisu državljani EU, prenosi dpa.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije