Amar Osim: Budemo li ovako igrali protiv SAD, nastradaćemo

Bosna i Hercegovina pobjedom nad Katarom rezultatom 3:1 izborila je plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva i ostvarila najveći uspjeh u historiji bh. nogometa.

O velikom rezultatu reprezentacije za tportal govorio je najtrofejniji bh. trener Amar Osim, koji smatra da je riječ o uspjehu koji daleko nadilazi sportske okvire.

„Ovo je golemo. U svakom pogledu. Golemo je geopolitički, ekonomski, historijski, kako god hoćeš. Mi smo mala zemlja, niko nas u svijetu ne doživljava ozbiljno, a sada smo među 32 najbolje reprezentacije svijeta. To treba slaviti“, rekao je Osim.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ipak, upozorio je da treba biti realan kada se govori o ovom uspjehu.

„I mi i Katar profitirali smo od proširenja Svjetskog prvenstva. Da je ostao stari format, pitanje je bismo li bili ovdje. Realno, ni mi ni Katar ne pripadamo ovdje da je ostao stari sistem. Ali to sada nije najvažnije. Italije nema na prvenstvu, Turska, koja je po meni duplo bolja od nas, ispala je. Mnoge jače reprezentacije od BiH završit će takmičenje, a mi smo prošli dalje. To je ono što treba naglasiti.“

Prema njegovim riječima, reprezentacija je znala iskoristiti priliku koja joj se ukazala.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Uz atmosferu, srčanost, malo sreće i neke poteze koji su se na kraju pokazali ispravnima, iako su možda djelovali hazarderski, došli smo do ovoga. Treba biti sretan i to zapamtiti.“

„Utakmica nije bila vrhunska, ali je bila gledljiva“

Govoreći o susretu protiv Katara, Osim je ocijenio da kvalitet fudbala nije bio na najvišem nivou, ali da je otvorena igra odgovarala reprezentaciji BiH.

„Igrali smo ofanzivnije jer nas je na to natjerao kontekst utakmice. Vidjelo se da to nije nešto što bismo mogli igrati protiv ozbiljnijih reprezentacija, ali protiv Katara se otvorilo. I oni su igrali iz sličnih razloga. Utakmica je bila otvorena, gledljiva, s prilikama na obje strane, ali realno bez nekog visokog nivoa.“

Dodao je da su upravo u takvom susretu do izražaja došli mladi igrači o kojima se dugo govori.

„Bog im je dao priliku da pokažu šta znaju. Ti igrači koje stalno potenciramo, mladi, novi, s kvalitetom i perspektivom, sada su došli do izražaja. To se nije vidjelo u prva dva kola, ali se pričalo o tome kroz kvalifikacije i baraž. Sada se ta priča zaokružila na najbolji mogući način.“

„Alajbegović ima nešto“

Posebno se osvrnuo na Alajbegovića, jednog od najboljih pojedinaca protiv Katara.

„On ima nešto. Ne igra još ni u svom klubu jer je to ipak viši nivo, ne igra ni u reprezentaciji stalno od početka jer se zna da još ne može izdržati utakmicu s puno defanzivnih zadataka, taktike, discipline i ozbiljnosti. Ali ova utakmica bila je otvorena i takva mu je odgovarala. U takvom okruženju mogao je pokazati šta zna.“

Smatra da je njegova partija važna i zbog budućnosti reprezentacije.

„Drago mi je zbog njega. To je zaokružilo priču o mladima, o novim igračima, o klincima koji dolaze. Sada se to vidjelo i zato je ovo još ljepše.“

Pohvalio je i Mahmića, koji je također bio među zapaženijim igračima.

„To su lijepe stvari. Mladi igrači, nova reprezentacija, nova priča. U prva dva kola najbolji su bili navijači, a ovaj put su pobijedili igrači. I to je velika stvar.“

„Džekina reakcija sada nije bitna“

Utakmicu je obilježila i burna reakcija kapitena Edina Džeke nakon izlaska iz igre, ali Osim nije želio tome pridavati veliki značaj.

„Ne bih to posebno komentarisao. U ovom trenutku to nije važno. Ovo je večer koju treba slaviti. Sve ostalo je sporedno.“

„Radeljić će pomoći Dinamu više nego Mmaee“

Osim je govorio i o Stjepanu Radeljiću, koji je protiv Katara debitovao za reprezentaciju BiH.

„Radeljić je sličan tip igrača kao Muharemović. Lijeva noga, visok, pametan, nije brz. Muharemović je perspektivniji i vjerovatno bolji igrač, ali Radeljić je ozbiljan i koristan. Znam ga još iz naše lige, iz vremena kada je igrao za Široki. Pametan je igrač.“

Na pitanje koliko može pomoći zagrebačkom Dinamu, bio je vrlo konkretan.

„Više će pomoći nego što je pomagao Mmaee. I siguran sam da manje košta.“

„Protiv SAD-a nemaš šta izgubiti“

Bosna i Hercegovina će u osmini finala, prema svemu sudeći, igrati protiv Sjedinjenih Američkih Država, a Osim smatra da će bh. reprezentacija u taj duel ući rasterećena.

„To je situacija u kojoj doslovno nemaš šta izgubiti. Bit će veselje, opštenarodno slavlje, naši će izaći na njih, pa šta bude. Znaš da su bolji, znaš da igraju kod kuće, znaš da će se mnogo toga okrenuti na njihovu stranu. Upravo zato ćemo igrati lakše.“

Ipak, upozorio je da BiH neće smjeti ponoviti igru iz susreta protiv Katara.

„Ako budemo igrali kao sada, nastradat ćemo. Igrat ćemo ono što u tom trenutku najbolje znamo, a otprilike znamo šta je to. Ova utakmica pokazala je da ne igramo slučajno onako kako inače igramo“, zaključio je Amar Osim u razgovoru za tportal.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije