OBJAVLJENO Tramp produžio vanredno stanje na Zapadnom Balkanu! 

Sjedinjene Američke Države produžile su na još godinu dana nacionalno vanredno stanje u vezi sa Zapadnim Balkanom, koje je prvobitno uvedeno 2001. godine.

Ova mjera formalno produžava izvršne naredbe koje su prvobitno donesene još 2001. godine, a kasnije proširivane radi suzbijanja aktivnosti koje ugrožavaju mir, stabilnost i napredak ka demokratskom upravljanju.

U najnovijem produženju iz juna 2026. godine, američka administracija navodi da i dalje postoje aktivnosti koje predstavljaju prijetnju miru i stabilnosti, zbog čega se vanredno stanje nastavlja i nakon 26. juna 2026. godine, u skladu sa Zakonom o nacionalnim vanrednim stanjima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema službenom dokumentu objavljenom u američkom Federalnom registru, administracija je identifikovala sljedeće prijetnje:

  • Ekstremističko nasilje – aktivnosti koje direktno ugrožavaju sigurnost u regionu.
  • Podrivanje sporazuma – opstrukcija poslijeratnih mirovnih sporazuma i institucija, uključujući Dejtonski mirovni sporazum.
  • Sistemska korupcija – postupci koji narušavaju vladavinu prava i povjerenje javnosti u demokratske institucije.
  • Izbjegavanje sankcija – pokušaji zaobilaženja ranije uvedenih finansijskih i ekonomskih mjera Vlade SAD-a.

Ovaj režim omogućava Sjedinjenim Američkim Državama da uvode mjere i sankcije protiv osoba i entiteta koji se dovode u vezu sa destabilizacijom Zapadnog Balkana.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije