Nakon katastrofalnog požara na deponiji Uborak, koji je počeo juče, grad na Neretvi osvanuo je kao drugi najzagađeniji grad u Evropi, odmah iza ratom pogođenih ukrajinskih gradova. Sa nezdravim indeksom kvalitete zraka od 182, Mostarci su suočeni sa ozbiljnim zdravstvenim rizikom, pogoršanim ekstremnim vrućinama i visokim UV indeksom. Nadležni su izdali hitna upozorenja za osjetljive grupe stanovništva, pozivajući građane da izbjegavaju boravak na otvorenom i fizičke napore. Dok se vatrogasci i dalje bore sa posljedicama požara u kojem su uništeni objekti i mehanizacija, građani strahuju za svoje zdravlje usljed toksičnih isparenja.