Evo kako je Iran zauzeo brod u Ormuskom moreuzu: Objavljen snimak akcije

Iranska revolucionarna garda (IRGC) objavila je snimke zapljene teretnog broda „Em-Es-Si Epaminondas“, koji je juče, 22. aprila, presretnut u Ormuskom moreuzu, čime je dodatno podignuta napetost u regionu.

Na snimku koji je objavio IRGC vidi se kako njihove snage prilaze trgovačkom brodu i preuzimaju kontrolu nad plovilom. Riječ je o jednom od dva broda koje je Iran zaplijenio tokom jučerašnjih incidenata u moreuzu.

Prema iranskoj novinskoj agenciji Fars, koja je bliska Revolucionarnoj gardi, tokom nekoliko sati napadnuta su tri trgovačka broda. Brod „Juforija“ pogođen je i nasukan uz obalu Irana, dok su „Em-Es-Si Frančeska“ i „Epaminondas“ zaplijenjeni i preusmjereni prema iranskoj obali, prenosi Indeks.hr.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pomorsko-obavještajna kompanija Vangard navodi da je jedan od brodova napadnut oko šest nautičkih milja od iranske obale, nakon čega mu je naređeno da baci sidro, a prijavljena je i šteta na trupu i smještajnim prostorima. Britanska agencija UKMTO ranije je izvjestila da je na „Juforiju“ pucano zapadno od Irana, no posada nije povrijeđena.

Iran: Brodovi su kršili pravila

Iranski mediji, pozivajući se na mornaricu IRGC-a, tvrde da su zaplijenjeni brodovi „djelovali bez potrebnih dozvola“ i „ugrozili pomorsku bezbjednost“.

Iz Bijele kuće poručeno je da američki predsjednik Donald Tramp ove poteze ne smatra kršenjem primirja, uprkos nastavku američke blokade brodova koji plove prema iranskim lukama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Crnogorski pomorci na jednom od brodova

Na zaplijenjenom brodu „Em-Es-Si Frančeska“ nalaze se i četiri crnogorska pomorca, potvrdio je ministar pomorstva Filip Radulović. Naveo je da su svi članovi posade na sigurnom te da su u toku pregovori između brodske kompanije i iranske strane.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije