Skandal u Francuskoj: Baza sa zdravstvenim podacima miliona pacijenata javno dostupna

Otkriveno je masovno kršenje podataka o podacima 15 miliona ljudi u Francuskoj nakon sajber napada usmjerenog na 1.500 ljekara koji koriste medicinski softver.

Administrativni podaci oko 15 miliona francuskih građana, zajedno s bilješkama koje su napisali njihovi ljekari, procurili su u velikom kršenju usmjerenom na 1.500 doktora koji koriste medicinski softver kompanije Cegedim Sante krajem 2025., otkrila je u četvrtak televizijska kuća “France 2”.

Medijska kuća otkrila je da je pristupila javno dostupnoj bazi podataka koja sadrži zdravstvene podatke 15 miliona francuskih pacijenata, uključujući osjetljive medicinske detalje i ljekarske bilješke o pacijentima poput “HIV-pozitivnih”, “muslimanske majke s velom” i “sina u zatvoru”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U međuvremenu, francusko ministarstvo zdravstva, otkrivajući kršenje podataka, navodno je primijetilo da ljekari koji bilježe takve bilješke o svakodnevnom životu i privatnim stvarima pacijenata ne krše Opštu odredbu o zaštiti podataka.

Baza podataka navodno uključuje visokopozicionirane političke osobe, potencijalne predsjedničke kandidate, visoke državne službenike i zvaničnike nacionalne sigurnosti. Segedim Sante, podružnica Segedim grupe, takođe je potvrdila napad usmjeren na 1.500 ljekara koji koriste njihov softver, ponovo potvrđujući da su podnijeli prijavu javnom tužitelju, navodi “Anadolija”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije