Danas protesti u nekoliko gradova u BiH, ovo su zahtjevi mladih

Veliki protesti zakazani su za danas u Sarajevu, ali u još nekoliko gradova Bosne i Hercegovine. Mladi su istakli da ih ne zanimaju političke podjele, već istina i odgovornost.

Protesti se održavaju nakon tramvajske nesreće u Sarajevu u kojoj je poginuo student Erdoan Morankić iz Brčkog, a četiri osobe povrijeđene.

Na proteste su pozvali Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS) i Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH – Koordinacija Kantona Sarajevo, a nakon poziva mladih da uz njih stanu kolege i akademska zajednica.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Mladi su poručili kako je ova tragedija jedna u nizu, a da za prethodne niko još nije odgovarao. Žele da žive sigurno, u sistemu u kojem ima pravde i odgovornosti.

Prema dosadašnjim najavama, protesti će biti održani danas i u Tuzli i Zenici, dok su u Brčkom protesti planirani u ponedjeljak.

Mladi ljudi naglašavaju da ne pripadaju nijednoj političkoj organizaciji niti imaju jednog vođu, već istupaju kao ravnopravni građani željni sistemskih promjena.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Hrabrost nije odsustvo straha, već suočavanje sa njim. Trebamo se oduprijeti, živjeti za bolje sutra i nametati pitanje: ne zašto mladi odlaze, već koji razlog imaju da ovdje ostanu?” – poručili su tokom gostovanja na N1.

Zahtjevi mladih

“Zahtjevamo hitnu sanaciju evidentnih sigurnosnih rizika, imenovanje stručnih rukovodilaca na sve upražnjene funkcije u nadležnim institucijama, uvođenje jasnih kriterija za dodjelu socijalne pomoći poput besplatnih udžbenika kako bi pomoć išla onima kojima je potrebna, a ne djeci funkcionera i onima kojima ta podrška nije nužna, a da se ta sredstva usmjere u korisnije svrhe, reviziju budžeta prema prioritetima, kako bi se dio sredstava osigurao za vozni park i održavanje, javno objavljena imena odgovornih osoba i rokovi za rješavanje problema, s rokovima od 30, 60 i 90 dana.”

Zahtjevi SPUS-a

SPUS od nadležnih organa zahtijeva sljedeće:

  1. Odmah po okončanju istrage zahtijevamo informisanje javnosti o svim okolnostima i uzrocima koji su doveli do tragične nesreće i jasno definisanom lancu odgovornosti.
  2. Zahtijevamo što skorije javno objavljivanje podataka o ispravnosti i servisiranju tramvaja.
  3. Zahtijevamo institucionalno jačanje nadzora nad radom preduzeća javnog prevoza, uz jasno definisane rokove i odgovornost za postupanje po uočenim nepravilnostima.
  4. Poštivanje osnivačkog akta, preuzetih ugovornih obaveza i uvrštavanje ustanove JU “Studentski centar” Sarajevo u budžetske stavke.
  5. Zahtijevamo da se imenuje direktor JU “Studentski centar” Sarajevo, po stručnim kriterijima.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije