Trump pred istorijskim potezom: Hoće li Amerika protiv Irana primijeniti strategiju kojom je slomljena Venezuela?

Kako napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Irana rastu, američki predsjednik Donald Trump suočava se s jednom od najosjetljivijih vanjskopolitičkih odluka u svom mandatu – da li i na koji način odgovoriti na brutalno gušenje protesta u Iranu.

Washington je već poslao snažne vojne kapacitete na Bliski istok, uključujući udarnu grupu nosača aviona USS Abraham Lincoln, dok se u administraciji razmatra više scenarija – od ograničenih vojnih udara do ekonomsko-vojnih mjera koje bi imale snažan pritisak na Teheran.

Vojne opcije i strah od eskalacije

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Jedan od ključnih izazova za Trumpa jeste činjenica da su protesti u Iranu, nakon sedmica krvavog gušenja, izgubili početni zamah. Analitičari upozoravaju da bi upravo to moglo otežati opravdavanje velikih vojnih udara s ciljem izazivanja unutrašnjih promjena.

Prema dostupnim informacijama, Trump traži „fokusiranu i značajnu“ operaciju koja bi imala jasan cilj, ali bez ulaska u dugotrajan rat ili slanja kopnenih snaga. Među opcijama koje se razmatraju su ciljani udari na objekte iranskih paramilitarnih snaga Basij, kao i sankcionisanje ili napadi na pojedince optužene za naređivanje ubistava demonstranata.

Pojedini mediji spekulišu da bi na stolu mogle biti i ekstremnije mjere, uključujući napade na visoke iranske zvaničnike bliske vrhovnom vodstvu, ali takav potez nosi ozbiljan rizik od šire eskalacije sukoba.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pomorska blokada po modelu Venezuele

Jedna od opcija koja se sve češće spominje jeste pomorska blokada Irana, kojom bi se onemogućio izvoz iranske nafte. Kako navodi Jerusalem Post, riječ je o strategiji koju je Trumpova administracija ranije koristila protiv Venezuele i režima Nicolása Madura, s ciljem ekonomskog iscrpljivanja i unutrašnje destabilizacije.

Takva blokada, smatraju neki analitičari, mogla bi dodatno produbiti unutrašnje tenzije u Iranu i ponovo potaknuti proteste. Međutim, iranske vlasti su već zaprijetile da bi u tom slučaju mogle odgovoriti ometanjem prometa kroz strateški važan Hormuški moreuz.

Uprkos rastućim vojnim tenzijama, Trump je u javnim nastupima poručio da se nada kako upotreba sile neće biti potrebna, naglašavajući da je Washington „otvoren za kontakte“ ukoliko Teheran pokaže spremnost za dijalog.

Napetosti dolaze u kontekstu masovnog i brutalnog gušenja protesta u Iranu, u kojima su, prema dostupnim podacima, ubijene hiljade ljudi. Kritičari upozoravaju da bi nepromišljena vojna akcija mogla zapaliti cijeli Bliski istok, dok Trump pokušava balansirati između slanja snažne poruke iranskom režimu i izbjegavanja otvorenog rata.

U narednim danima moglo bi postati jasno hoće li SAD krenuti putem pomorske blokade, ograničenih udara ili kombinacije vojnog i ekonomskog pritiska – poteza koji bi mogao imati dalekosežne posljedice za cijeli region.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije